نقدی بر مستند ظهور بسیار نزدیک است

بسم الله الرحمن الرحیم

 متن زیر از دکتر رائفی پور است که من کمی زبانش را عامیانه تر! کردم(منبع در پایان ذکر شده)

در باره مستند "ظهور بسیار نزدیک است" ...:

1. این مستند در نتیجه انتشار مقالاتی بود که از سال گذشته با موضوعیت مصداق سازی در فضای سایبری انتشار یافت.  البته  این موج چند سال پیش در کشورهای عربی عراق و لبنان آغاز شد و موجی از کتابها با موضوعیت نزدیکی ظهور و معرفی مصادیقش این کشور ها را فرا گرفت (در زیر تصویر برخی از این کتاب ها را می بینید)

 

 

2.  به هیچ وجه اعتقادی به زد وبندهای سیاسی  و تاثیر آن در ساخت این مستند ندارم و آن را صرفا نتیجه ذوق و شوق جوانان محب امام زمان می دانم که در نبود تولیدات رسانه ای (مستند و فیلم) در حوزه مهدویت کارشان را ارئه داده اند.

و البته باید پرسید نهاد هایی که بودجه چنین کاری را می گیرند چرا مستندی در این حوزه نساخته اند؟ (البته احتمال اینکه چنین مستندی مورد سو استفاده های سیاسی قرار بگیرد نیز هست.)

3.  بی شک ظهور نزدیک است و این همان است که در فراز های انتهایی دعای عهد می خوانیم"انهم یرونه بعیدا و نراه قریبا"(ایشان ظهور را دور می بینند و ما نزدیک) و این یعنی امید ،  اما اگر این مسئله منجر به مصداق سازی های حتمی گردد قطعا مضر است.

آنچه متاسفانه در این مستند در کنار شور و شوق زیادی که در مخاطبین به وجود می آورد رخ می دهد استنباط نزدیکی بسیار زیاد واقعه شریف ظهور حتی تا سال آینده می باشد ، البته به عنوان یک بیننده چنین حسی  را حداقل در وجود خود حس کردم و در پرس و جو از مخاطبین دیگر نیز عموما به این همین نتیجه رسیدم .

به عبارت دیگر ،  در مواردی در این مستند کاملا حس توقیت (مشخص کردن زمان ظهور) بوجود می آید به این معنا که مخاطب شروع به حساب و تخمین روز یا ماه و سال ظهور می کند.به عنوان مثال به روایتی اشاره می گردد که 72 ماه پس از خروج شعیب ابن صالح  امام (عج) ظهور می کند و سپس آقای احمدی نژاد به عنوان شعیب ابن صالح معرفی می گردد و متاسفانه در عموم افراد این حس بوجود می آید که 72 ماه (6 سال) پس از به ریاست جمهوری رسیدن وی امام (عج) ظهور می کند، هرچند شاید بگویید منظور از خروج ، ریاست جمهوری ایشان نیست اما آیا مخاطب عام این را تشخیص می دهد و دیگر اینکه چرا با توضیخات بیشتر مانع از بروز چنین تفکراتی نشدید؟

۴. در بحث روایی این مستند در مواردی از احادیث با سند ضعیف استفاده شده است.(بررسی بیشتر با اهل آن است!)

۵. عزیزان ! به راه انداختن شوق ظهور بدون ارائه راهکار های تشخیص حق از باطل (دشمن شناسی و همچنین سیراب شدن از معارف اهل بیت) موجب رونق یافتن بازار مدعیان دروغین مهدویت می گردد که البته همین حالا هم کم نیستند!

۶. به راه انداختن چنین جوی در جامعه سبب بوجود آمدن حس رکود در برنامه ریزی های کلان فردی و حتی کشور می گردد ! به نظر شما اگر سال آینده سال ظهور باشد چه دلیلی دارد ادامه تحصیل دهید ویا برای هدف خاصی در زندگی خود تلاش کنید ؟ طرح هدفمندی یارانه ها چه سودی خواهد داشت و سال جهاد اقتصادی چه معنی می دهد؟ به نظر شما اگر آموزش نظامی ببینیم بهتر نیست؟!!

٧. درتهییه این مستند هرجا بخشی از روایت به درد نویسنده سناریوی آن خورده استفاده شده و بخش دیگر رها شده است ، البته ممکن است تمام موارد نیز صحت داشته باشند (که این آرزوی قلبی تکتک ماست)اما فراموش نکنیم این فقط احتمال است نه قطعیت و باید عقلانیت را بر احساسات حاکم کنیم.

 اما یک خاطره ی جالب!:

 در آنجا یکی ازشیعیان مدعی بود شعیب  ابن صالح و همچنین صالح ابن شعیب هر دو در ایران ظهور کرده اند ، هنگامیکه  دلایلش را پرسیدم گفت:

عدالت محوری مهمترین ویژگی حضرت شعیب پیامبربوده است و آهنگری نیز شغل حضرت صالح و بدین ترتیب شعیب ابن صالح یعنی انسان عدالت محوری که فرزند آهنگر است (دکتر احمدی نژاد) و از آنجا که در زبان عربی به آهنگر "حداد" وبه فرد دادگر "عادل " گفته می شود صالح ابن شعیب نیز همان (دکتر حداد عادل ) است که هردو ایشان در ایران ظهور کرده اند و یکی دیگر از نشانه های ظهور محقق گشته است!!!

 ٨.  به راستی اگر خدای ناکرده یکی از افراد مثبت معرفی شده در این مستند به عنوان نمونه دست از پا خطا نموده ،فوت شده و یا همچون دیگر یاران حقیقی امام زمان به خیل شهدا بپیوندد چه کسی تاوان دلسردی شدید شیعیان را خواهد داد؟ و آیا عموم مردم که این مستند در اختیارشان قرار گرفته توانایی تجزیه و تحلیل این مطلب را دارند؟ چقدر باید زمان بگذرد تا دوباره افرادی اینچنین گرد هم بیایند تا نشانه ها جور شود؟

٩.  در پایان در باره این مستند می توان گفت به هیچ وجه موارد مطروح قطعیت نداشته و در حد حدس ، گمان و احتمال است.

مگر نه اینکه امیر المومنین می فرماید چنان بسویم شتافتند که شانه هایم فشرده شد و بیم جان حسن و حسین را کردم (مبادا در زیر دست و پا جان دهند).

شور از این بیشتر ؟ چندی بعد مردم با همین امام چه کردند که راز دل با چاه باز می گفت؟

۱۸۰۰۰ نامه کوفی شور وصل امام زمان نبود؟

عاقبت چه شد؟

 

 

به خدا تا آدم نشویم باید بی پدری و یتیمی بکشیم تا اعتماد خدا را جلب نکنیم منجی را نخواهد فرستاد هرچند از سر شور و شوریدگی ۱۸۰۰۰۰۰۰۰دعوت نامه هم نوشته باشیم!

 

به کجا می رویم؟ چرا همیشه باید از یک طرف بام بیافتیم ؟

یا نامی از امام زمان نباشد یا فقط شوری زودگذر و بی فایده که حتی قبح خیلی از مسائل را بشکند

چرا توان نقد شدن نداریم ؟ مگر کسی گفته قطعا تمام این مصادیق غلط است؟

اما من قطعی می گویم اینگونه قطعی صحبت کردن در باره نشانه های ظهور و ایجادحس توقیت در مردم خیانت به امام زمان است!

به امید ظهور مولی و سرورمان حضرت حجه ابن الحسن العسکری (علیهما سلام) که صد البته نزدیک است.

این یعنی امید چون به این اعتقاد دارم اما این بدان معنی نیست که وظایفم را فراموش کنم!

خدا همه مارا از مهدی با وران و مهدی یاوران قرار دهد (ان شا الله)

لعنت خدا بر هرکه بگوید قطعا فردا امام نخواهد امد و همچنین اگر بگوید قطعا خواهد آمد 

عبد عاصی : علی اکبر رائفی پور

به امید ظهور مولی و سرورمان حضرت حجه ابن الحسن العسکری (علیهما سلام) که صد البته نزدیک است.

منبع:www.antisemitism.blogfa.com

/ 0 نظر / 30 بازدید