Daylit
ever here 
نويسندگان
  نیم نگاهی به ضوابط پوشش در دانشگاه‌های جهان که قاطبه آنها جزو دانشگاه‌های کشورهای سکولار هستند نشان می‌دهد ضوابط این کشورها بعضاً سخت‌گیرانه‌تر از ضوابط در دانشگاه‌های اسلامی است.
 

دانشگاه ایالتی فلوریدا: برای دانشجویان فاقد پوشش مناسب نمره "صفر " لحاظ می‌شود

دانشکده آلن آمریکا: جویدن آدامس و پوشیدن "تی‌شرت " مجاز نیست

دانشگاه لانگ‌وود آمریکا: هرگونه لباس بدن‌نما، "لی " و کفش‌های "صندل " ممنوع است

 

دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریکا: موهای بلند وپوشش لباس‌های لی مجاز نیست.

موسسه‌ بین‌المللی فناوری سیریندهورن: پوشیدن لباس‌های جین مقبول نیست.

دانشگاه بریستول انگلستان:پوشیدن شلوارهای "لی" و شلوارک مجاز نیست. 

 

 

 

دانشگاه آدامز آمریکا:‌ استفاده از عینک‌دودی، آدامس و تنباکو ممنوع است

دانشگاه استمپ فورد بنگلادش:پوشیدن "تی‌شرت " و شلوار جین مجاز نیست

دانشگاه لایبرتی آمریکا: موی "دم‌اسبی " و هرگونه پوشش تنگ و مخالف عفت ممنوع است

 

و...
برای دیدن متن این مقررات به ادامه ی مطلب بروید...

دانشگاه ایالتی فلوریدا: برای دانشجویان فاقد پوشش مناسب نمره "صفر " لحاظ می‌شود

دانشگاه ایالتی فلوریدا آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه ایالتی فلوریدا آمریکا (Florida State University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

ضوابط پوشش از ساعت 7:30 صبح تا 15:30 بعدازظهر در محوطه دانشکده "دانشگاه ایالت فلوریدا " اجرا می‌شود.
آرایش و پوشش دانشجویی مناسب از ابتدایی‌ترین مسئولیت‌ها و تعهدات دانشجویان و خانواده‌های آنان است و هرگونه تغییری در پوشش، فراتر از خط مشی کلی دستورالعمل پوشش مجاز نخواهد بود.
ممکن است به دلایلی امنیتی و حفظ سلامت، پوشش خاصی در برنامه‌های معین و ویژه ورزشی، کلاس‌های تربیت بدنی، اقتصاد خانگی، آموزش تکنولوژی، علوم پایه و آموزش حرفه‌ای نیاز باشد.

* ضوابط پوشش
- تمام شلوارها و دامن‌هایی که پوشیده می‌شوند نباید بیش از حد کوتاه باشند. شلوارها، شلوارک‌ها و دامن‌هایی که حلقه کمربند دارند باید همراه با کمربند استفاده شوند. شلوارهای کشی به استثنای یونیفرم PE دانشکده‌ها یا یونیفرم ورزشی دانشگاه ایالت فلوریدا قابل قبول نمی‌باشد.
- شلوارها و شلوارک‌های خاکی رنگ، دامن‌ها، و پیراهن‌های زنانه باید از رنگی یکدست و یکسان برخوردار باشند. اندازه شلوارک‌ها، دامن‌ها و پیراهن‌های زنانه نباید کوتاهتر از سر زانو باشند.
- جین‌های آبی رنگ باید یک رنگ، یکدست، یکسان و بدون سوراخ و شکافتگی باشند.
- پیراهن زنانه (polo) تی‌شرت آستین‌دار با رنگ یکدست مجاز می‌باشد.
- پیراهن‌های زیپ‌دار یا بدون زیپ یکرنگی که بیش از 3 اینچ بلندتر از خط کمربند نباشند، قابل قبولند. این امر شامل گرمکن‌ها نیز می‌شود.
- کفش‌های شکیل و ساده یا بدون مدل قابل قبول می‌باشند. تردد با پای برهنه، پوشیدن دمپایی و کفش‌های راحتی، کفش‌های پاشنه میخی یا پاشنه بلند (بلندتر از 3 اینچ)، یا کفش چرخدار و گیره‌دار مجاز نمی‌باشد.

* روزهای معنوی و روحانی
در روزهای معین شده به عنوان "مناسبت‌های مذهبی " دانشجویان می‌توانند تی‌شرت‌ها یا پیراهن‌هایی که حاوی عبارات و لغات شرم‌آور و زننده نباشند؛ به تن کنند.
برخی اوقات ممکن است گروهی پیراهن‌هایی که آرم دانشگاه ایالت فلوریدا را دارند بفروشند. این پیراهن‌ها با رعایت ضوابط پوشش قابل قبول هستند.

* موارد ذیل قابل قبول نمی‌باشند:
- هر نوع پوششی که در بردارنده عبارات زشت یا توهین‌آمیز به مقدسات، وسوسه‌انگیز و ناشایست یا مرتبط با دسته‌ها، احزاب و گرایشاتی که شخص را ترغیب به استفاده از موارد مخدر، مشروبات الکلی و یا خشونت کند.
- هر نوع پیراهن کلاه‌‌دار، کت و ژاکت یا بادگیر
- هرگونه پوشش سر
- هرگونه لباس و پوششی با پارگی، لکه، سوراخ و وصله
- پیراهن‌های زیانه و مردانه پشت باز
- بلوز یا پیراهن‌های یقه باز
- هرگونه پوشش بدن نما
- شلوارهای افتاده و آویزان
- دامن‌های کوتاه یا زیر شلواری
- شلوارها و دامن‌های بدون کمربند (کمربند پاره)
- بازوبند، مچ‌بند، کمربند یا دیگر اقلام با قطات سنگین آهنی و زنجیر
- هرنوع کفش چرخدار یا گیره‌دار، دمپایی و یا کفش‌های سرپایی یا پاشنه بلند (بلندتر از 2 اینچ)
عینک آفتابی (روی چشم یا بالای سر)

* نتایج تخلفات ضوابط پوشش:
مرتبه اول: شامل تذکر شفاهی به دانشجو می‌باشد. در این شرایط از طرف جامه‌دان دانشگاه "ولی یا پشتیبان " انتخاب می‌شود و طی نامه‌ای مورد تخلف به دانشجو اخطار داده می‌شود.
مرتبه دوم: مکالمه (مشاوره) تلفنی بین استاد و ولی دانشجو یا پشتیبان وی را مشتمل می‌شود. یک سند کتبی و جوابیه از سوی ولی یا پشتیبان دانشجو ارائه می‌شود و پوشش مناسبی از سوی جامه‌دان دانشگاه یا ولی یا پشتیبان وی برای دانشجو معین خواهد شد.
سومین مرتبه: جلسه‌ای با حضور مدیر و ولی یا پشتیبان دانشجو برگزار می‌شود که به یک تعهد کتبی و امضاء ولی یا پشتیبان منجر می‌شود، دانشجو نزول درجه و امتیاز شهروندی دریافت خواهد کرد و یا روش تادبی دیگری از سوی دانشکده تعیین می‌شود.

مرتبه‌های 12-6: همه جزئیات ضابطه پوشش روی معرفی‌نامه ثبت خواهد شد و دانشجو نزد مسئول سطوح رتبه فرستاده شده و از وی خواسته می‌شود که فورا تخلف پوششی خود را اصلاح کند. اگر دانشجو نتواند خود را اصلاح کند یا ولی یا سرپرست وی تماس گرفته می‌شود تا لباس مناسبی برای او بیاورند تا آن زمان دانشجو بیرون از کلاس خواهد ماند و برای هر غیبت، نمره صفر دریافت خواهد کرد تا زمانی که بتوان تخلف پوششی را اصلاح کند.
دانشکده آلن آمریکا: جویدن آدامس و پوشیدن "تی‌شرت " مجاز نیست

دانشکده آلن آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه آلن آمریکا (Allen College) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* ضوابط پوشش حرفه‌ای
از دانشجویان انتظار می‌رود به ضوابط عمومی پوشش که توسط کالج آلن پایه‌گذاری شده پایبند باشند. تمام دانشجویان باید لباسی که مناسب، حرفه‌ای و متناسب با ضوابط «دانشکده آلن» و نمایندگی‌های مربوط به آن می‌باشد را بپوشند.
اگر زمانی ضوابط و قوانین موسسات وابسته با ضوابط و قوانین دانشکده در تضاد باشند، دانشجویان موظفند با قوانین دانشکده آلن هماهنگ باشند.

* لباس متحدالشکل
- ضوابط لباس دانشجویی برای خانم‌ها و آقایان یکسان است. این لباس‌ها، شامل شلوارهای سفید و تاپ‌هایی به رنگ بنفش می‌باشند. - پوشیدن شلوارک با پیراهن سفید آستین بلند مجاز است.
-علامت دانشکده آلن باید بالای آستین دست چپ گلدوزی شود.
- برنامه دانشکده باید روی یک تکه پارچه بر روی آستین چپ کت سفید بطوری که در تمام لحظات قابل رویت باشد، دوخته شود.
- کت سفید رنگ آزمایشگاه با نشان دانشکده جهت گرم شدن روی یونیفرم و تنها در محوطه کلینیک و کلاس پوشیده می‌شود. این کت را نمی‌توان به عنوان کت عادی در خیابان پوشید.
- کت معمولی را باید بیرون از بیمارستان پوشید مگر این که با اجازه مخصوص از رئیس بیمارستان باشد.
- لباس متحدالشکل باید در تمام مدت از ظاهر خوبی برخوردار باشد.
- اندازه پوشش باید به گونه‌ای باشد که موقع حرکت، فرد راحت باشد (بدون وجود کشیدگی و چین و چروک).
- بلندی و سبک لباس باید متناسب با اندازه شلوار و فیزیک هر شخص باشد. هیچ یک از انواع لباس‌های جین، شلوار سفید، سوئیت شرت، شلوارک، دامن‌های چاک‌دار و تی‌شرت مجاز شمرده نمی‌شوند.
- همچنین آرایه‌ها و زینت‌های رنگی و زیورآلات روی یونیفرم سفید نباید به عنوان جزئی از یونیفرم دانشجو قابل رویت باشد.
- کفش و کتانی باید 90% سفید، واکس زده و تمیز باشد کفش‌های کرباسی مناسب نمی‌باشند. امنیت، راحتی، کنترل صدا و ظاهر، موارد اصلی و قابل ملاحظه در نوع انتخاب کفش می‌باشد.
- کارت دانشجویی در تمام اوقات هنگام تردد در محوطه‌ بیمارستان، کلنیک و ... باید بر روی لباس دانشجو بطور مشخص قابل رویت باشد به محض گم شدن و تغییر نام باید تعویض گردد.

* زیورآلات
زیورآلات قابل قبول شامل موارد ذیل است:
- ساعت با عقربه ثانیه‌شمار.
- حلقه‌هایی که در سوراخ‌های ایجاد شده در ابرو و زبان، یا مناطق قابل مشاهده دیگر نصب شده، مجاز نمی‌باشد. در هر گوش حداکثر دو گوشواره مجاز می‌باشد. جهت حفظ ایمنی اجازه استفاده گوش‌های آویز وجود ندارد.
- بیش از دو حلقه در هر دست مجاز نمی‌باشد. در محیط‌هایی که سیاست و خط‌مشی دانشکده استفاده از انگشتر را ممنوع می‌داند، انگشترها باید برداشته شود. از آنجا که انگشترها پناهگاه مناسبی برای باکتری‌هایی که به غذا، ذخایر استریل، زخم‌های بیماران و غیره سرایت می‌کنند، می‌باشد؛ شستن مکرر دست‌ها تاکید می‌شود.
- یک گردنبند زنجیری که در دسترس و بیرون از لباس نباشد، مجاز است.
- دستبندها و گردنبدهای طبی هشدار دهنده را می‌توان استفاده کرد.
- خالکوبی‌های قابل رویت مجاز نیست.

* مدل مو
- مدل مو باید ساده باشد. اگر اندازه موها زیر شانه است، باید جمع شود و به طور مطمئن و ایمن کنترل شود تا با مراقبت و نگهداری بیمار در تضاد و تزاحم نباشد؛ یا ایجاد مخاطره نکند. سنجاق سرها باید از نظر طرح، ساده و همرنگ مو باشند.
- ریش و سبیل‌ها و خط ریش‌ها، باید تمیز، مرتب و آراسته باشند و درحال انجام امور ویژه و مکان‌هایی که نیاز به رعایت ایمنی بیشتری وجود دارد پوشیده شوند.

* آرایش
- آرایش باید در حد اعتدال باشد. استفاده از عطرهای قوی و آرایش تند هنگام مراقبت و درمان بیماران مجاز نمی‌باشد. زیرا بیماران نسبت به بوها بسیار حساس هستند.
- ناخن انگشتان باید کوتاه و تمیز نگه داشته شوند. دانشجویان باید از لاک زدن خودداری کنند، زیرا تراشه‌های لاک ناخن مأمن رشد باکتری‌ها می‌باشند (به ویژه هنگامی که در حال کار با وسایل استریل، پارچه زیر و رخت‌شویی یا پخت غذا هستند.) استفاده از ناخن‌های مصنوعی در هیچ مکانی مجاز نیست.

* جویدن آدامس
- جویدن آدامس برای دانشجویان هنگامی که لباس فرم بر تن دارند یا در تماس با بیماران و عموم مردم هستند، ممنوع می‌باشد.
از دانشجویان انتظار می‌رود به ضوابط عمومی پوشش که توسط کالج‌ آلن پایه‌گذاری شده پایبند باشند تمام دانشجویان باید لباسی که مناسب،‌حرفه‌ای و متناسب با ضوابط، «دانشکده آلن» ‌و نمایندگی‌های مربوط به آن می‌باشد را بپوشند.

 دانشگاه لانگ‌وود آمریکا: هرگونه لباس بدن‌نما، "لی " و کفش‌های "صندل " ممنوع است

دانشکده لانگ‌وود آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه لانگ‌وود آمریکا (Longwood University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:
هدف و خط مشی دانشگاه لانگ وود، وضع دستورالعمل برای پوشش مناسب در محیط کار است تا علاوه بر ایجاد یک تصویر مثبت، حداکثر انعطاف‌پذیری برای حفظ اخلاقیات و احترام به مذهب افراد و نیز پوشش‌های خاص گروه‌های نژادی، جنسی و قومی فراهم شود و در حد امکان و مقتضی به انجام ایمن و صحیح کارها توجه شود.
اگر چه این خط‌مشی، تلاشی برای برقراری و وضع مؤلفه‌های گسترده برای کارکنان غیر‌آموزشی است ولی اغلب بخش‌ها برای خود حداقل چند ویژگی‌ و نیاز منحصر به فرد از نظر انتظارات مراجعان و ایمنی دارند. با توجه به این نکات، مقررات پوششی کارکنان در سطح بخش، اعمال خواهد شد. هر یک از بخش‌ها مختار خواهند بود معیارهای بیشتری را بر مبنای عقل برای نیازهای شغلی معقول خود وضع نمایند ولی هیچ یک مجاز نیستند معیارهای پائین‌تری از معیارهایی که ذکر خواهد شد، تعیین کنند.

الف) خط مشی‌ها و معیارهای پوشش در طول سال تحصیلی
این معیارها برای سال‌ تحصیلی است یعنی برای زمانی که کلاس‌ها برگزار می‌شود.
- دانشکده:
دستورالعمل‌های دانشگاه توسط رئیس دانشکده وضع می‌شود. این خط مشی برای کارکنان آموزشی دانشکده لازم‌الاجرا نیست.
کارکنان حرفه‌ای، کارکنان آکادمیک و پشتیبانی اداری:
این گروه از کارمندان در برگیرنده اکثریت کارکنان دفتری از قبیل کارکنان غیرآموزشی و کارمندان متصدی مشاغلی که آموزش‌های فنی پیشرفته برای تصدی آنها ضروری است، می‌باشد، کارمندان پشتیبانی اداری، دبیران و کارمندان پشتیبانی برنامه نیز جز این گروه هستند.
برای تحقق اهداف این خط مشی تعریف لباس کار شامل شلوار یا دامن همراه با پیراهن یا بلوز می‌باشد (البته برای برخی سمت‌ها بنا به تشخیص مدیران ارشد ممکن است استفاده از کراوات و یک کت اسپورت یا کت و شلوار الزامی باشد.) به عنوان یک قاعده کلی هرچه سمت فرد بالاتر باشد و با هرچه تماس وی با افراد بیرون از دانشگاه بیشتر باشد معیارهای پوششی بالاتری مورد نیاز خواهد بود.

- کارکنان بخش‌های تجهیزات غیرتخصصی:
این گروه از کارکنان در برگیرنده بخش بازرگانی، تجهیزات گرمایشی، سرایداران، نگهبانان و کارکنان تسهیلات تابستانه می‌باشند. لباس یک شکل (یونیفرم) و کفش‌های ایمنی ممکن است توسط این بخش‌ها مورد نیاز باشند. در صورت عدم ضرورت رعایت مقررات پوشش، افراد بایستی تمیز و آراسته باشند. به عنوان یک قاعده کلی پوشیدن لباس‌های لی، عرق‌گیر، شلوارهای آویزان و خمره‌ای و پوشیدن صندل قابل قبول نمی‌باشند.

- دانشجویان کارآموز:
این دانشجویان غالبا برای حمایت از کارکنان عادی قسمت‌ها کار می‌کنند و در مقابل از یارانه‌های اقتصادی ایالتی یا فدرال، استفاده می‌کنند. لباس این دانشجویان غیر رسمی است ولی نباید ناهنجار باشد. این نکته باید مدنظر قرار گیرد که دانشجویان از امکانات محدودی برخوردارند و اغلب در بین ساعات کلاسی خود، کار می‌کنند.
بنابراین اگر لباس یا تجهیزات غیر ایمنی خاصی مورد نیاز باشد این وسایل و تجهیزات از طریق اداره تامین خواهد شد. دانشجویان از پوشیدن تی‌شرت‌هایی که واژه‌ها یا آثار احتمالاً‌ توهین‌آمیز نسبت به دیگران روی آن نقش بسته، لباس‌های بدن‌نمایی که قسمت‌هایی از بدن را نمایان می‌سازد، باید اجتناب ورزند.

ب) معیار پوشش تابستان
منظور، دوره تعطیلات پیش از آغاز کلاس‌های پائیزه و دوره‌های تعطیلی موقت یا روزهای جمعه به غیر از جمعه آخر ماه است.
- کارکنان تخصصی، کارکنان دانشگاهی و کارکنان پشتیبانی، اداری:
لباس این افراد "لباس کار رسمی " خواهد بود. فرق اساسی بین لباس کار رسمی و لباس غیر رسمی و راحتی در میزان غیر رسمی بودن آنهاست. مثلا برای مردان در صورت نبودن کراوات جایگزینی پیراهن یقه اسکی با پیراهن، جایگزین پلوور یا ژاکت کشباف به جای کت اسپورت و برای زنان، دامن، شلوار و کفش راحتی، از موارد لباس‌های غیر رسمی است. نوع لباس کار غیر رسمی، لباس اعضای هیئت مدیره با لباس کارکنان دولتی در برخی از بخش‌ها به سبب ماهیت تماس‌ها و پیامد این تماس‌ها با عامه مردم ممکن است تفاوت نماید.

استثنائات: در زمان ملاقات‌های برنامه‌ریزی شده با سایر تعهدات کاری که مستلزم تماس و ملاقات با افراد عادی و عامه مردم است، نمایندگان خارج سازمانی دانشگاه باید لباس هیئت مدیره یا لباس مقامات دولتی را بر تن کنند. انتخاب شایسته و مناسب در گزینش لباس، مورد انتظار است. این به معنی پوشیدن لباس رسمی کار برای آن روز است.

ج) روز جمعه آخر ماه یا روزهای لباس غیررسمی:
این معیار برای ارتقای روحیه دانشگاهی در میان کارکنان به تدریج عمومیت پیدا کرده است. این مناسبت منحصرا در مورد کارکنان تخصصی و دانشگاهی و پشتیبانی اداری مصداق پیدا می‌کند.
-روزهای تعیین شده:
آخرین روز جمعه کاری در هر ماه از ماه ژانویه تا دسامبر می‌تواند روز لباس غیر رسمی در نظر گرفته شود. پوشش در این روزها، لباس‌های غیر رسمی راحت بوده و ممکن است لباس‌های لی (جین) و شلوارک در اندازه معقول (به غیر از شلوارک‌های پا کوتاه) و کفش‌های تنیس را در بر گیرد.

استثنائات: هر زمان که ملاقات برنامه‌ریزی شده‌ای برای سایر تعهدات شغلی، مستلزم تماس با عامه مردم یا نمایندگان تجاری بیرون دانشگاه، اعضای هیئت مدیره یا کارکنان دولت، خارج از دانشگاه باشد؛ از کارکنان انتظار می‌رود تصمیم و قضاوت درستی در انتخاب پوشش داشته باشند. این امر، به معنی پوشیدن لباس کار رسمی برای آن روز خاص است.
همچنین در بخش‌هایی که در آنجا تجهیزات ایمنی،‌یونیفرم یا ملاحضات پوششی دیگری برای حفظ سلامت شغلی و سایر دلایل شغلی، الزامی اعلام می‌شود؛ کارکنان باید از آن معیارهای ایمنی که توسط رئیس بخش اعلام شده، تبعیت کنند.

- سایر روزهای تعیین شده برای لباس غیر رسمی:
رئیس دانشگاه ممکن است برخی اوقات روزهای خاصی را به عنوان روز لباس غیر رسمی اعلام کند تا بدین ترتیب به تقویت روحیه کارکنان و علاقه آنان کمک نماید.

د) مسائل خاص
- پوشش خاص مذاهب، جنسیت یا گروه‌های نژادی و قومی:
هیچ یک از مندرجات این خط‌مشی‌ به منظور محدود کردن حقوق صریح در قانون رفع تبعیض نژادی یا ممانعت از تنوع و تکثر در دانشگاه نیست. انعطاف‌پذیری قابل توجهی در آزادی و انتخاب پوشش در زمینه پوشش‌های مذهبی و قومی نشان داده شده است. در صورتی که اختلاف عقیده‌ای در این مورد بروز کند؛ توسط طرفین دعوا به "دادستان کل مشترک منافع ویرجینیا " مراجعه خواهد شد و رای وی مورد قبول آنان خواهد بود.

- مدل مو، ریش و زیوارآلات:
هیچ یک از مندرجات دستورالعمل برای تعیین و محدودیت سلائق شخصی افراد در زمینه گذاشتن ریش، مدل مو و استفاده از زیورآلات در نظر گرفته نشده است. بلکه حفظ ایمنی در حین انجام کار با ماشین‌آلات دارای بخش‌های متحرک، یا تصدی شغل‌هایی که دارای ملاحظات خاصی در زمینه بهداشت عمومی است، نظیر پخت و پز و سرو کردن غذا و پذیرائی، نمی‌تواند همراه با تغییرات سلیقه‌ای افراد متغیر باشد.

با توجه به این نکات، مقررات پوشش کارکنان در سطح بخش، اعمال خواهد شد. هر یک از بخش‌ها مختار خواهند بود معیارهای بیشتری را بر مبنای عقل برای نیازهای شغلی خود وضع نمایند ولی هیچ یک مجاز نیستند معیارهای پائین‌تری از معیارهایی که ذکر خواهد شد، تعیین نمایند.
مؤسسه فناوری جورجیا آمریکا:پوشیدن "تی‌شرت " و لباس‌های وسوسه‌انگیز ممنوع است

مؤسسه فناوری جورجیا آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


مؤسسه فناوری جورجیا آمریکا (Georgia Institute of Technology) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* مقررات پوشش
در این جا، نکات و مطالبی برای روشن ساختن برخی از موارد مبهم دستورالعمل‌های پوشش آورده شده است. از آنجا که این سیاست و خط مشی‌ها در مورد کلیه کارکنان و فارغ‌التحصیلان موسسه فناوری جورجیا موضوعیت دارد، تمامی فارغ‌التحصیلانی هم که به عنوان دانشجویان پژوهشگر در آن خدمت می‌کنند، باید از این مقررات تبعیت کنند.

* سیاست و خط مشی
- خط مشی موسسه فناوری جورجیا آن است که شیوه پوشش و آرایش ظاهری کارکنان مناسب با محیط کار باشد.
- مقررات پوشش عادی در طی فصل تابستان،‌ اندکی سهل‌‌تر خواهد شد؛ تا بدین ترتیب امکان ارائه پوشش راحت‌تر و با قابلیت اجرای بهتر فراهم شود.
- در سراسر سال، روزهای جمعه، به عنوان روز لباس کار غیررسمی تعیین شده است؛ برخلاف روزهای دیگر هفته که در آن پوشیدن لباس رسمی الزامی است. منظور آن است که در این روزها هر کارمند بتواند پوششی غیر رسمی‌تر برای خود برگزیند. علت محدودیت این انتخاب، جلوگیری از تاثیرگذاری منفی در تصویر موسسه است.
- لباس تا هنگامی که انتخاب آن با حسن سلیقه همراه باشد، می‌تواند غیر رسمی و راحت‌تر باشد.
- پوشش رنگارنگ فقط زمانی مجاز تلقی می‌شود که رنگ آن بیشتر از 23/1 درصد سطح لباس را نپوشاند.

* موارد عمومی
- حفظ ظاهر مناسب و قابل پذیرش از وظایف همیشگی هر کارمند است.

- عقل سلیم، اساسی‌ترین دستورالعمل پوششی برای هر کارمند است و کارمندان نباید از شلوارک، تی‌شرت، دگمه‌های نامتعارف، کلاه بیس‌بال، لباس‌های ورزشی و لباس‌های وسوسه‌انگیز و غیر رسمی استفاده کنند.
دانشگاه ایالتی جنوب غربی میسوری آمریکا: آرایش نامناسب مو غیرقابل قبول است

دانشگاه ایالتی جنوب غربی میسوری آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه ایالتی جنوب غربی میسوری آمریکا (Southwest Missouri State University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:
مقررات پوشش (راهنمای دانشجویان و کارمندان)
حقوق و مسئولیت‌های دانشجویان
وضع ظاهری:
دانشجویان باید همواره از وضعیت بهداشتی مناسب و ظاهری آراسته برخوردار باشند. مقررات پوشش، استفاده از شلوارک‌های کوتاه، پیراهن‌های رکابی، لباس‌های جین (لی) پاره و چاک‌دار، تردد با دمپایی و یا پای برهنه بودن را مجاز نمی‌داند و استفاده از زیورآراتی که نیازمند سوراخ کردن اعضای بدن باشد را مجاز نمی‌داند. این عمل فقط منحصر به نرمه گوش است. همچنین روی هرگونه خالکوبی باید پوشانده شود.
لازم به ذکر است مدیر قسمت "موفقیت دانشجویی " این اختیار را دارد که شیوه‌های آرایش مو، صورت و پوشش غیر عادی را رد و غیرقابل قبول اعلام نماید.

در صورتی که یکی از گروه‌های تخصصی دانشگاه مقررات پوشش دیگری وضع کرده باشد، دانشجویان موظفند در این باره از مسئول خود کسب اجازه کنند.
دانشگاه آلاباما آمریکا: لباس‌های جین و تی‌شرت مناسب نیستند

دانشگاه آلاباما آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه آلاباما آمریکا دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* نوع پوشش:
- از هر دانشجویی انتظار می‌رود که بر حسب رشته تحصیلی خود لباس مناسب و حرفه‌ای بپوشد.
- هر رشته و گروه مطالعاتی، پوشش حرفه‌ای مربوط به خود را می‌طلبد، لباس‌های جین، تی‌شرت و کفش ورزشی، پوشش مناسبی نیستند.
- پوشش مناسب، برای تمرینات ورزشی در آموزش سلامت شلوارک‌ها و تی شرت‌های مرتب، لباس مناسب دویدن، گرمکن و کفش‌های ورزشی است.

* واحدهای ورزشی
- پوشش مناسب برای واحدهای ورزشی شلوارک‌های مشکی، شلوار دو یا شلوار گرمکن مشکی، تی‌شرت سفید و کفش‌های ورزشی است.
- لباس‌ مناسب برای اردوهای مطالعاتی یا بازدیده‌ها لباس‌های غیر رسمی کاری است. جین، تی‌شرت و کفش‌های کتانی لباس‌های مناسبی نیستند.
- لباس مناسب برای فعالیت‌های ورزشی، شلوارک یا شلوار مشکی، لباس مخصوص دویدن یا گرمکن مشکی، تی‌شرت سفید و کشف کتانی است.

- دانشجویانی که در ارزیابی‌ها و تمرین‌های بدنی شرکت خواهند نمود، باید لباس تمرین مناسب برای هر فعالیتی را بپوشند. جین، بوت، یا کلاه نباید پوشیده شود.
دانشگاه آلورنیا آمریکا: جویدن آدامس، لاک‌زدن ناخن و پوشیدن تی‌شرت مجاز نیست

دانشگاه آلورنیا آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه آلورنیا آمریکا (Alvernia University ) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* خط مشی پوشش و لباس حرفه‌ای
انتظار می‌رود دانشجویان در مکان‌های پزشکی، در سفرهای میدانی و یا در محوطه دانشکده آلورنیا و در تمام اوقات با لباس مناسب تردد نمایند، نوع پوشش در مکان‌های پزشکی متغیر است و دانشجویان باید به بخشنامه‌های مکتوب توجه دقیقی داشته باشند. همچنین دستورالعمل‌های خاصی که از طریق دانشکده به آنان ابلاغ می‌شود را رعایت کنند.
در اماکن پزشکی ظاهر یک دانشجوی پرستاری از اهمیت دوچندانی برخوردار است. راحتی،‌ امنیت و آرامش یک بیمار ممکن است تحت تاثیر ظاهر و رفتار دانشجوی پرستاری قرار گیرد. به علاوه هر دانشجو در مراکز عمومی نماینده دانشکده آلورینا است و لازم است که جذابیتی مثبت داشته باشد.
غیر از موارد اشاره شده دانشجویان در محوطه‌های پزشکی برای کسب تجربه باید با پوشش یک دست کامل باشند. تمام نیروها باید لباس متحد الشکل (شلوار، پیراهن، کت آزمایشگاه) را از طریق شرکت یونیفورم که با دانشکده آلورنیا قرارداد دارد، خریداری کنند.

لباس متحد‌الشکل، شامل موارد زیر است:
الف- کارت شناسایی دانشجوی دانشکده آلورنیا
این کارت در تمام اوقات در ادارات و محوطه‌های پزشکی باید استفاده شود.
ب- یونیفورم سفید با علامت دانشکده در آستین چپ،2 اینچ پایین‌تر از سرشانه
یونیفورم‌ها تنها باید از شرکت مورد قرارداد دانشکده خریداری شوند و همیشه تمیز و اتوکشیده باشند.

یونیفرم (لباس متحد الشکل) شامل این موارد است:
شلوار (آنچه که توسط دانشکده معرفی شده باشد)
پوشش زیرین به رنگ بژ یا سفید به طول کامل باید زیر یونیفرم استفاده شود.
فقط جوراب‌ شلواری بلند سفید تا زانو یا جوراب‌های نخی سفید با شلوار یونیفرم قابل قبول می‌باشد. جوراب‌ها هیچ طرح و نقشی نباشد داشته باشند.
تمام کفش‌ها یا کتانی‌های سفید پرستاری در صورتی که براق نباشند می‌توانند پوشیده شوند. همچنین کفش‌های چوبی یا پشت باز نباید پوشیده شود.
ج- کت‌های آستین بلند
آستین‌ کت‌ها می‌توانند دکمه‌دار یا بدون دکمه باشند علامت دانشکده‌ها باید در قسمت چپ آستین، 2 اینچ پایین‌تر از سرشانه دوخته شود.
این کت انتخابی است، اما به دلیل تغییرات درجه حرارت در واحدهای پرستاری توصیه می‌شود.
پلیور نباید پوشیده شود.
رنگ ژاکت باید منطبق بوده و از طرف دانشکده ابلاغ شده باشد.
د- کت سفید آزمایشگاه
تمام دانشجویان لازم است یک کت سفید آزمایشگاه با قد متوسط که علامت دانشکده‌ در آستین چپ آن (2 اینچ پایین‌تر از سرشانه دوخته شده) داشته باشند.
کت آزمایشگاه روی لباس‌های حرفه‌ای در زمانی که در واحدهای پزشکی در حال تحقیق برای داده‌ها و دیگر موارد هستید پوشیده می‌شود.
کت آزمایشگاه باید در تمام اوقات تمیز و اتوکشیده باشد.

* پوشش مناسب شرکت در کنفرانس‌ها
زنان باید از لباس یا دامن اداری غیررسمی که از 2 اینچ بالای زانو کوتاهتر نباشد به همراه بلوز با ظاهری متوسط و یا لباسی که (از 2 اینچ بالای زانو کوتاهتر نباشد) با آرایش ملایم همراه با جواهرات و کفش ساده استفاده نمایند.
مردان باید شلوار راحتی و پیراهن بپوشند. کراوات همیشه لازم نیست.
شلوار جین، دامن کوتاه یا دیگر لباس‌های غیر حرفه‌ای برای مواقع حرفه‌ای مجاز نیست.

* حضور در سایت پزشکی برای آمادگی یا تحقیق آمارهای پزشکی
دانشجویان اغلب لازم است به سایت‌ها مراجعه کنند تا خود را برای تکالیف روز بعد یا مرور آمارها آماده کنند(مواقعی که فرد با گروه پزشکی با استاد همراه نمی‌باشد) بنابراین ظاهر حرفه‌ای به عنوان دانشجوی پرستاری دانشکده، ضروری است.
دانشجویان می‌توانند یکی از دو گزینه‌ زیر را برای حضور در چنین مواقعی برگزینند:
یونیفورم سفید دانشگاه آلورنیا (مناسب در محل‌های بیمارستانی)
لباس رسمی کنفرانس همراه با کت سفید آزمایشگاه
دانشجویانی که در مکان‌های پزشکی،‌ خارج از ساعات پزشکی هستند باید در تمام اوقات کارت شناسایی دانشگاه خود را در جایی که کاملا قابل رویت باشد نصب کنند.

* سایر موارد:
تمام دانشجویان (زنان و مردان) باید موی خود را تمیز و پاکیزه نگه دارند. زمانی که با لباس فرم هستند موی صورت مردان باید تمیز و مرتب باشد
تنها زیورآلاتی که مجاز است شامل دستبند عروسی، ساعت مچی و گوشواره‌های کوچک است. فقط یک گوشواره در هر گوش مجاز است. هیچ زیورآلات دیگری در روی بینی یا زبان و صورت مجاز نیست.
ناخن‌ها باید کوتاه و تمیز باشند تنها رنگ طبیعی ناخن قابل قبول است.
دانشجویان زمانی که در کسوت دانشجوی دانشکده آلورنیا هستند باید مقررات ایمنی، پوشش و لباس را کاملا رعایت نمایند. همواره کارت شناسایی را همراه داشته و در موارد لازم ارائه دهند.

* پوشش حرفه‌ای
دانشجویان باید پوشش مصوب دانشگاه را رعایت کنند. در هر زمان که خط مشی‌ موسسات وابسته با دانشگاه مغایر باشد، دانشجویان باید خط مشی دانشگاه را رعایت کنند.

* لباس فرم:
لباس دانشجویان (اعم از مرد و زن) شامل شلوار سفید و پیراهن آبی است، که دانشجویان در مکان‌های پزشکی باید بپوشند. پیراهن سفید آستین کوتاه یا بلند زیر لباس آبی مجاز است.
نام دانشکده آلورنیا در بالا سمت چپ پیراهن نصب می‌شود.
دانشجویان باید یک تکه پارچه که روی آن برنامه دانشکده آلورنیا نوشته شده بر روی آستین چپ کت سفید خود نصب کنند که در تمام اوقات قابل رویت باشد.
برای گرم شدن در مکان‌های پزشکی و کلاس، باید کت آزمایشگاه پوشیده شود و از آن نباید به عنوان یک کت سبک برای پوشش خیابان‌ استفاده گردد همچنین پلور مجاز نمی‌باشد.
لباس بخش نباید بیرون از بیمارستان پوشیده شود مگر با کسب مجوز خاص رئیس بخش.
یونیفورم باید در تمام اوقات تمیز و آراسته باشد و در صورت ناپاکی با یونیفورم دیگر تعویض شود.
اندازه یونیفورم باید متناسب و آزادی حرکت در آن وجود داشته باشد.
قد ومدل لباس باید مناسب با قد، هیکل و فیزیک فرد باشد. شلوار جین، پلیور، سویت‌شرت، شلوارک، دامن و تی‌شرت مجاز نیست. به عنوان دانشجو نباید لوازم جانبی دیگری بر روی یونیفورم سفید قابل رویت باشد.
90 درصد کفش و جوراب باید سفید باشد. باید بند کفش‌ها تمیز بوده و کفش‌ها به طور منظم واکس زده شوند. بند همراه با کفش باید به طور منظم تعویض شوند تا استاندارد مناسب پوشش رعایت شود.
کارت شناسایی دانشجویان باید در تمام اوقات بر روی لباس نصب و قابل رویت باشد در صورت گم شدن یا تغییر در نام باید به سرعت عوض شود.

* زیورآلات
زیورآلات قابل پذیرش فقط به شرح زیر است:
ساعت با عقربه ثانیه‌شمار مجاز می‌باشد.
سوراخ کردن بینی، ابرو، زبان و دیگر قسمت‌های بدن قابل رویت ممنوع می‌باشد. حداکثر دو گوشواره در هر گوش مجاز است گوشواره‌های کوچک به شکل دکمه مجاز هستند و گوشواره‌های حلقه‌ای مجاز نیست.
بیش از دو حلقه در هر دست مجاز نمی‌باشد و حلقه‌های اضافی باید بیرون آورده شوند.
یک گردنبند تک که بیرون لباس نباشد و مناسب و محکم است قابل پذیرش می‌باشد.
خالکوبی‌ها قابل رویت مجاز نیستند.

* مدل مو
مدل‌های مو باید ساده و در حد اعتدال باشد اگر اندازه مو بلند است باید به طور مطمئن پوشیده و کنترل شود که در کار مراقبت از بیمار تداخل ایجاد نکند. مو نباید روی صورت را بپوشاند و سنجاق‌های سر باید از لحاظ طراحی، ساده باشد.
ریش و سیبل مردان باید تمیز و پاکیزه در هنگام کارهای خاص پوشیده باشد.

* لوازم آرایش
لوازم آرایش باید در حد اعتدال استفاده شود. از استفاده از ادکلن‌های قوی باید اجتناب شود به خصوص در زمان مراقبت از بیماران زیرا آنها بسیار حساس می‌شوند.
ناخن‌ها باید کوتاه و تمیز باشند. دانشجویا ن نباید لاک بزنند زیرا ممکن است محل تجمع باکتری بوده و در زمان کار با تجهیزات استریل مشکل‌ساز شوند. ناخن‌های مصنوعی در محلی که بیماران هستند،‌مجاز نیست.

* جویدن آدامس

جویدن آدامس برای دانشجویان در زمانی که پوشش بیمارستان را بر تن دارند یا در تماس با بیماران هستند مجاز نمی‌باشد.دانشگاه ایالتی لویزیانا آمریکا: آرایش و مدل‌ موی افراطی مجاز نیست

دانشگاه ایالتی لویزیانا آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه ایالتی لویزیانا آمریکا دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:
دستور العمل پوشش در بیمارستان دانشگاه
- بر چسب یا کارت مشخصات دانشگاه ایالتی لویزیانا در حین انجام وظیفه باید بر لباس رویی کارمند الصاق و قابل روئیت باشد. نباید هیچ مانعی برای رویت کارت مشخصات شخص وجود داشته باشد.
- عرق گیر، شلوراک، لباس ورزشی و جلیقه‌های آزمایشگاهی غیر مصوب نباید پوشیده شود.
- به سر گذاشتن کلاه یا استفاده از دستمال سرهای گلدار و سایر تجهیزات نظیر گوشی، رادیو و غیره ممنوع است؛ مگر این که به عنوان بخشی از یونیفرم یا برای مقاصد امنیتی ضرورت داشته باشد.
- پوشیدن تی شرت در برخی بخش‌ها مجاز است؛ (رجوع کنید به مقررات پوششی هر بخش) البته تی‌شرت‌های مزبور باید فاقد هرگونه شعار یا عبارت اعتراض‌برانگیز باشد.
- در صورتی که کار کارمند به گونه‌ای است که تماسی با بیماران ندارد از لباس‌های لی (جین) و لباس‌های جین رنگی می‌تواند استفاده کند.این لباس‌ها باید مرتب و تمیز بوده و فاقد هر گونه سوراخ یا وصله باشند. برخی بخش‌ها می‌توانند پوشیدن لباس جین را ممنوع کنند.
- پیراهن‌های دکولته مجاز است به شرط آنکه از طول کافی برخوردار بوده و ظاهری حرفه‌ای از فرد ارائه دهد.
- کفش‌ها نیز باید تمیز و مرتب باشند. کفش‌های تنیس مجاز تلقی می‌شوند، مگر آنکه مقررات ایمنی اجازه استفاده از آنها را ندهد. کفش‌های جلو باز به شرط عدم ممانعت با مقررات ایمنی و کنترل عفونت قابل پوشیدن است. پوشیدن کفش‌های بندی ممنوع است.
- آرایش، زیور آلات و استعمال عطریات نباید توام با افراط بوده و موجب مزاحمت برای بیماران یا همکاران شود.
- استفاده از دگمه‌های جدید و مد روز، نشان‌ها و برجسته‌های حاوی شعار ممنوع است.
- شیوه‌های آرایش مو و ریش و سیبل باید با نظافت همراه بوده و آراستگی و انطباق با مقررات ایمنی کار و کنترل عفونت در آن لحاظ شده باشد.
- پوشش و رعایت بهداشت فردی ممکن است از سوی ناظر بخش نامناسب و موجب اخلال کار سازمان تشخیص داده شده و به عنوان تخلف تلقی گردد.

- مقررات خاص هر بخش نیز باید مورد تبعیت قرار گیرند. 
دانشگاه بریگهام آیداهو:لباس چسبان و آرایش عجیب و غریب ممنوع است

دانشگاه بریگهام آیداهو آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه بریگهام آیداهو آمریکا (Brigham Young University - Idaho) دستورالعملهای ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

معیارهای پوشش و آرایش؛
خوش سلیقگی، تمیزی، با ملاحظه بودن و برخورداری از معیارهای بالای اخلاقی، شعارهای اصلی معیارهای پوشش و آرایش هستند.
رفتار زشت یا پوشش و آرایش عجیب و غریب و نامتناسب در هر زمانی و مکانی ممکن است به بازنگری ادارک ادراک فرد از رفتار و شخصیت وی منجر شود.

نوع پوشش باید متعادل بوده و از نظر اندازه، طول، سبک و تناسب برای مناسبتهای مختلف مناسب باشد؛ لباس مردان و زنان باید نشانگر جنسیت آنان باشد و در عین حال از مدلهای عجیب و غریب و نامتعارف اجتناب به عمل آید.

برای زنان، انتخاب لباس، نشانگر شخصیت زنانه آنهاست که در کسوت زنان(قدیسان آخر) درخواهند آمد و برای مردان نیز، پوشش نشانگر خوشسلیقگی و مردانگی است؛ برای بدل شدن به فردی که بار مسئولیت کشیشی را بر دوش خواهد گرفت.

به سبب تغییر مداوم شیوههای لباس و آرایش، برخی روندها و سلیقهها و مدهای متداول در دنیا ممکن است در دانشگاه به عنوان مدلهای نامناسب تشخیص داده شوند.

رئیس دانشکده پس از مشورت با کارکنان خود و شورای ریاست دانشگاه میتواند یک مد و شیوه خاص را غیرمتناسب و غیرقابل قبول اعلام کند.
- در تمامی محوطههای عمومی دانشگاه حتما باید کفش پوشیده شود.
- پاکیزگی و مراقب مراقبت دائم از وضعیت ظاهری، همواره باید به اجرا گذاشته شود.
- لباس و پوشش نامناسب، لباس بی آستین، بندی، پشت باز و یا بدن نما ممنوع ‌است.
- لباس چسبان و چاک بالای زانو نیز مجاز نمیباشد.
- پیراهنها و دامنها باید تا زیر زانو و بلندتر از آن باشند.
- آرایش مو باید تمیز و مرتب بوده و از مدلها و رنگهای نامتعارف اجتناب شود.
- سوراخ کردن بیش از حد نرمه گوش(بیش از یک جفت) و سایر اعضای بدن، نامناسب تلقی میگردند.
- در اماکن عمومی و محوطه دانشگاه پوشیدن کفش الزامی است.

 دانشگاه ایالتی آرکانزاس آمریکا: لباس‌ها نباید کوتاه، سوراخ‌دار، خمره‌ای و بدن‌نما باشند

دانشگاه ایالتی آرکانزاس آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه ایالتی آرکانزاس آمریکا دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* مقررات پوشش برای دانشجویان در برنامه تمرینات ورزشی قهرمانی؛
دانشجویان باید در حین انجام تمرینات و کارآموزی‌های بالینی در داخل و خارج از محوطه دانشگاه،‌ پوشش مناسب بر تن داشته باشند، منظور از پوشش مناسب، پوششی است که مناسب حرفه دانشجویان و متناسب با فعالیت‌های آنان بوده و تصویر مثبت و مناسبی از دانشگاه ایالتی آرکانزاس و برنامه تمرینات ورزشی مسابقات قهرمانی آن ارائه کند.
هر یک از دانشجویان که مشغول تمرینات ورزشی برای مسابقات قهرمانی هستند باید مقررات ذیل را رعایت کنند:
1- دانشجویان باید پیراهنی (شامل تی‌شرت یا لباس چوگان) با نشان ATEP خریداری کنند و هر یک از تیم‌های ورزشی دانشگاه آرکانزاس یا مرتبط با آن، باید در حین تمرینات روزانه یا مسابقات ورزشی این پیراهن را بر تن داشته باشند، مگر در مواردی که مربی لباس دیگری تعیین کند؛ لبه پایینی پیراهن همواره باید به داخل شلوار داده شود.

2- پیراهن‌های ورزشی باید به همراه برچسب نام دانشجو باشد و این برچسب باید در همه حال به صورت واضح و در بالاتنه لباس دانشجو قابل رویت باشد.

3- لباس‌های لی مجازند ولی نباید خیلی کوتاه، سوراخ‌دار، خمره‌ای، بدن‌نما ‌و یا دارای رنگ‌های غیرعادی و نامتعارف و یا هر گونه مهره‌دوزی، نشان یا نوشته‌ای مغایر با شئون حرفه‌ای و تخصص‌های بهداشتی باشد.
شلوارهای تک رنگ و شلوارک پیاده‌روی با رنگ‌هایی مناسب نظیر سفید، قهوه‌ای، سیاه،‌ خاکستری و قرمز مجازند.
دانشجویان برای تمامی مسابقات داخل سالن باید شلوار قهوه‌ای به تن کنند ولی برای مسابقات خارج از سالن پوشیدن شلوارک قهوه‌ای مجاز است، همچنین می‌توانند برای تمرینات کارورزی روزمره شلوارهای بادگیر نایلونی نیز بپوشند،‌ شلوارهای زیرپنبه‌ای و امثالهم مجاز نیستند. شلوارهای بیش از حد بلند نیز مجاز نمی‌باشد.

4- در داخل سالن نمی‌توان کلاه بر سر گذاشت،‌ فقط در مسابقات و تمرینات خارج از سالن استفاده از کلاه مجاز است آن‌هم به شرط اینکه این کلاه نشان دانشگاه آرکانزاس را بر خود داشته باشد،‌ یا اینک رنگ آن قرمز، سیاه یا سفید یک دست باشد.

5- کفش‌ها باید از نوع جلوبسته و پاشنه کوتاه باشند (کفش‌های ورزشی تنیس توصیه می‌شود) دمپایی و کفش‌های راحتی و امثال آن مجاز شمرده نمی‌شود.

6- پیراهن، دامن و سایر لباس‌های دارای رنگ‌های تند و نقش و نگار متعدد (نظیر شلوارک‌های هاوایی) نباید مورد استفاده قرار گیرند. شلوارک باید از نوع شلوارک‌های پیاده روی یا مربی‌گری باشند،‌ شلوارک‌های مخصوص دویدن و تمرین و خیلی کوتاه ممنوع می‌باشند.

7- موها باید تمیز و مرتب و سبیل‌ها کوتاه نگه داشته شوند؛ هیچ نوع سبک مو یا زینت‌آلاتی که جلب توجه کند، مجاز نمی‌باشد.

8- در ملاقات‌های کاری، دانشجویان باید پوشش معمولی غیررسمی داشته باشند، یعنی پوششی غیر از جین و شلوارک، ولی آقایان مجبور به استفاده از کراوات نیستند مگر اینکه به عنوان نماینده دانشگاه در جلسه‌ای حضور یابند و همچنین خانم‌ها مجبور به پوشیدن دامن یا پیراهن نیستند.
دانشگاه ایالتی پن آمریکا: پوشیدن لباس‌‌های لی و بدن‌نما ممنوع است

 دانشگاه ایالتی پن آمریکا (دانشگاه بهداشت و توسعه انسانی) ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه بهداشت و توسعه انسانی دانشگاه ایالتی پن آمریکا (Penn State University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* مقررات پوشش دانشجویان در دوره‌های بالینی
دانشکده پرستاری، مقررات پوششی ذیل را برای دانشجویان اتخاذ و تعیین کرده است؛ این مقررات مختص به زمانی است که دانشجو در موقعیت‌های بالینی قرار می‌گیرد.

- دانشجویان ارشد و پژوهشگران پرستاری لازم است در تمامی بخش‌های بالینی، یک روپوش سفید آزمایشگاهی به تن کنند.
- نصب کارت شناسایی بر روی لباس که دانشجو را به عنوان دانشجوی پژوهشگر دانشگاه ایالتی معرفی کند، الزامی است.

- دانشجویان رشته‌های مختلف دوره‌های بالینی نظیر بهداشت خانواده، جامعه و یا بهداشت روانی، زمان مراقبت از کودکان باید لباس معمولی مناسب بر تن داشته باشند.
- لباس‌‌های لی، عرق‌گیر و شلوار راحتی، تاپ‌های رکابی یا دوبنده، تی‌شرت، شلوارک و لباس‌های بسیار تنگ و بدن‌نما نباید مورد استفاده قرار گیرند.

* نکته: موارد ضروری دیگری نیز ممکن است در زمینه پوشش و رفتار افراد در بیمارستان و بخش‌های بالینی وضع شود؛ وضع این مقررات، توسط یکی از اعضاء هیئت علمی که مسئول آموزش‌های بالینی است، صورت می‌گیرد.
در صورت تخطی از مقررات پوشش ممکن است از دانشجو درخواست شود بخش‌های بالینی را ترک کند.
همچنین تخلف از مقررات پوششی ممکن است در نمره کارآموزی دوره بالینی دانشجوی خاطی درج شود.

 ***********************************************************

دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریکا: موهای بلند وپوشش لباس‌های لی مجاز نیست

دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریکا (Maharishi University of Management) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* پوشش و وضع ظاهری
پوشش آراسته و توام با وقار، یکی از مهمترین شیوه‌های ادای احترام نسبت به دانش مورد تحصیل، استادان و سایر دانشجویانی است که شما نیز همچون آنان از نعمت کسب دانش بهره‌مند شده‌اید.
هدف در «دانشگاه ماهاریشی» آن است که دانشجویان به شیوه مدیران و مدیران ارشد، لباس بپوشند.
در این جا معیار پوشش برای فعالیت‌های مختلف ذکر شده است. معیار پوشش از دوشنبه تا شنبه شامل مواقع ناهار در سالن غذاخوری هم می‌شود.
(روز دوشنبه تا جمعه، ساعت9:45 صبح تا 14:45 بعدازظهر و شنبه، ساعت 10:30 صبح تا 13:15 بعدازظهر)

* مقررات همگانی:
- پوشیدن لباس‌های لی آبی و شلوارک برای حضور در کلاس‌ها، سالن غذاخوری، ساختمان‌های اداری و سایر اماکن عمومی دانشگاه مجاز و مورد قبول نمی‌باشد.
- برای خانم‌ها پیراهن زنانه یا بلوز به همراه دامن یا شلوار همرنگ توصیه می‌شود. دامن و پیراهن‌های زنانه باید حداقل تا زانو یا زیر زانو برسند و به حد کافی بلند باشند. لباس‌های بندی کوتاه و نیز پیراهن‌های رکابی مناسب نمی‌باشند. موی دانشجو باید از یک رنگ متعارف و طبیعی برخوردار باشند. فقط سوراخ کردن نرمه گوش مجاز شمرده می‌شود. ظاهر عمومی فرد باید آراسته و هماهنگ با محیط دانشگاهی باشد.
- برای مردان پوشیدن جلیقه (ژاکت) و پیراهن یقه‌دار و آستین‌دار و استفاده از کراوات توصیه می‌شود. پیراهن رکابی و شلوارک، لباس‌های مناسبی برای استفاده در دانشگاه نیستند. موها باید تا یقه پیراهن کوتاه شوند و از ظاهر و رنگ متعارف و طبیعی برخوردار باشند. بلند کردن و گذاشتن سبیل مجاز است ولی ریش گذاشتن مجاز نمی‌باشد. فقط سوراخ کردن نرمه گوش مجاز شمرده می‌شود. وضع ظاهری عمومی باید آراسته و توأم با اصلاح کامل باشد. استفاده از کفش و پیراهن مردانه برای همه مردان ضروری می‌باشد.
- رنگ موی متعارف و طبیعی، الزامی است.

* پوشش گروهی برنامه هشیاری
از تمامی دانشجویان خواهشمند است در تمامی سالن‌های اجرای برنامه، شلوارهای بلند و پیراهن‌های آستین‌دار برتن کنند.
پوشیدن لباس‌های لی، شلوارک و پیراهن‌های بدون آستین مجاز نیست. لباس‌های فوق‌الذکر باید در عین راحتی نشانگر وقار و متانت نیز باشند.

* قوانین پوشش برای سایر اوقات
در چنین مناسبت‌هایی می‌توانند از رسمیت پوشش خود کمی بکاهند، ولی ظاهر این افراد همچنان باید نشانگر احترامی شایان برای علم و دانش منحصر به فردی که دانشگاه عرضه داشته است، باشد.

* چند نکته دیگر در موارد ظاهر عمومی
دانشجویان با فرهنگ‌ها و رسوم مختلف اگر طبق بالاترین سطوح معیارهای پوششی جامعه خود لباس بپوشند از آنان استقبال خواهد شد.
آداب پوشش حرفه‌ای بخشی از سرفصل‌های درسی دانشگاه را تشکیل می‌دهد. هر یک از گروه‌های تخصصی دانشگاه می‌توانند برحسب ضرورت و تشخیص خود معیارهای بالاتری نیز برای پوشش معین نمایند.
- پوشش آراسته و تؤام با وقار، یکی از مهمترین شیوه‌های ادای احترام نسبت به دانش مورد تحصیل، استادان و سایر دانشجویانی است که شما نیز همچون آنان از نعمت کسب دانش بهره‌مند شده‌اید.
- دانشجویان به عنوان نماینده دانشگاه در اماکن عموم شهر، رویدادهای ورزشی، سفرهای میدانی و یا سایر فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و تفریحی می‌باشند.
 

موسسه‌ بین‌المللی فناوری سیریندهورن: پوشیدن لباس‌های جین مقبول نیست.

موسسه‌ بین‌المللی فناوری سیریندهورن تایلند ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

موسسه‌ بین‌المللی فناوری سیریندهورن تایلند علام کرده است، از آنجا که تنظیم مقررات لباس یک شکل و پوشش دانشجویان بر طبق مقررات پوششی دانشگاه " ثاماسات " (Thammasat University) مفید و مطابق مصالح، تشخیص داده شده است، لذا دانشجویان تشویق خواهند شد تا از فرهنگ پوشش توأم با ادب و احترام تبعیت نمایند و به این ترتیب زمینه احترام به خویشتن و جامعه در آنان ایجاد شده و بر ایشان راه گزینش بهترین رفتار و شیوه‌ی زندگی، الهام‌بخش خواهد شد.

* لباس‌های مناسب
لباس مناسب به لباس‌هایی اطلاق می‌شود که کاملا پاکیزه و مطابق شأن ادب دانشجو باشند.

* لباس مناسب برای دانشجویان پسر شامل: ـ پیراهن آستین کوتاه یا آستین بلند به رنگ سفید یا خاکستری بدون هر گونه نوار و طرح ( لبه پایینی پیراهن باید داخل شلوار گذاشته شود).
ـ شلوارهای ساده بدون طرح و به رنگ مناسب
ـ کفش‌های پشت و پنجه بسته با طرح و رنگ مناسب که با جوراب‌هایی با رنگ و طرح مناسب پوشیده شود.

* لباس‌های مناسب برای دانشجویان دختر شامل:
ـ پیراهن زنانه‌ آستین بلند یا کوتاه به رنگ روشن و فاقد هر گونه طرح و نوار رنگی
ـ دامن ساده (نه خیلی کوتاه) یا شلوار با طرح و رنگ مناسب
ـ کفش‌های پشت بسته یا کفش‌های بند‌دار با رنگ و طرح مناسب
تبصره:  موسسه  به  دانشجویان  این  اجازه را می‌دهد که پیراهن‌های آستین‌کوتاه و آستین بلند تولیدی (SIIT) یا دانشگاه ثاماسات را به تن کنند. لبه این پیراهن می‌بایست داخل شلوار یا دامن قرار گیرد.
موسسه به دانشجویان این اجازه را می‌دهد که از شلوارهای لی ساده استفاده کنند. لباس‌های لی باید از رنگ و طرح مناسبی برخوردار باشند. دانشجویان مجاز به پوشیدن لباس‌های راه راه، رنگارنگ یا لباس‌های لی مد روز نمی‌باشند.

* لباس های نامناسب
ـ تی‌شرت‌های فاقد یقه و آستین
ـ شلوارک
ـ لباس‌های جین (لی) راه راه، رنگارنگ یا مد روز
ـ پیراهن، شلوار یا دامن توری
ـ صندل
ـ هر گونه کلاه و سرپوش

* پوشش مناسبت‌های رسمی و اداری برای دانشجویان دختر و پسر
ـ لباس رسمی،درمحوطه مؤسسه(SIIT)پوشیدن لباس متحدالشکل دانشجویی یالباس کارگاهی یا هرلباس مناسب دیگری می‌باشد.در امتحانات،پوشیدن لباس متحد‌الشکل دانشجویی الزامی است.
ـ پوشش رسمی، در آزمایشگاه عملی، پوشش منطبق با طرح و شیوه مورد نظر استاد یا ناظر آزمایشگاه است.
ـ همچنین در مناسبات‌های رسمی پوشیدن لباس متحد‌الشکل دانشجویی اجباری است، علاوه بر آن استفاده از کراوات به رنگ آبی تیره همراه با نشان دانشگاه ثاماسات برای دانشجویان پسر الزامی است.
 

دانشگاه بریستول انگلستان:پوشیدن شلوارهای "لی" و شلوارک مجاز نیست.

دانشگاه بریستول انگلیس ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

 

دانشگاه برستول انگلیس (University of Bristol) در زمینه مقررات پوشش برای دانشجویان پزشکی اعلام کرده است که مقررات پوشش سه اصل بنیادی دارد:
- بیماران باید احساس اطمینان و اعتماد پیدا کنند که توسط گروهی از متخصصان تحت معالجه قرار می‌‌گیرند. وضع ظاهری یکی از عوامل جلب اطمینان بیماران است.
- تمامی بیماران باید احساس کنند که به اعتقادات آنان احترام گذاشته می‌شود. قومیت‌ها، مجامع مذهبی و گروه‌های سنی در نوع پوشش بیماران اثر می‌گذارد. با بیماران باید به گونه‌ای رفتار شود که در شرایط درمانگاهی و بالینی تا حد امکان، احساس راحتی کنند. پوشش نامناسب می‌تواند توهین و اضطراب غیرضروری به همراه آورد.
- پوشش مورد استفاده باید منطبق با ضرورت‌های بهداشتی و ایمنی بوده تا حفاظت دانشجویان و بیماران تضمین شود.
- به عنوان یک قاعده کلی، مردان باید در محیط بالینی از پیراهن، کراوات و شلوار استفاده قرار دهند. زنان هم می‌توانند پیراهن و بلوز مناسب و راحت با شلوار یا دامن بر تن کنند. لباس بخش‌هایی مانند بخش روانی یا مراقبت از بهداشت کودکان می‌تواند راحت‌تر و غیر رسمی‌تر باشد، ولی از مقررات ذیل حتما باید تبعیت شود:
- لباس باید حداقل بدن را از شانه تا زانو بپوشاند. عریان نمودن بخش بالای سینه ممنوع است.
- دانشجویان باید آگاه باشند که پوشیدن لباس‌های محرک جنسی می‌تواند توسط برخی افراد به عنوان دعوت برای سخنان و اعمال نامناسب و زشت و توهین‌آمیز تلقی شود. این مسئله به ویژه در بخش‌های نظیر (A&E) که در آن ممکن است بیماران با ملاقات‌کنندگان، مشروبات یا داروهائی را مصرف کرده باشند،‌ حساس‌تر است. بنابراین لباس دانشجو باید مناسب و متعارف باشد.
- لباس‌ها باید تمیز و اتوکشیده باشند.
- کفش‌ها نیز باید تمیز و مرتب باشند. طبق علاقه شخصی خود از کفش‌هایی که پوشیدن آن راحت است، استفاده کنید. البته کفش ورزشی مجاز نیست. پوشیدن کفش جلو بسته خطر صدمه به انگشتان پا را کاهش می‌دهد.
- زیورآلات باید در کمترین میزان ممکن مورد استفاده قرار گیرد. گوشواره‌های آویزان و نیز سوراخ کردن اعضای صورت نامناسب و ممنوع است.
- لباس‌ها نباید جلوی حرکات آزادانه فرد را بگیرند.
- لباس‌ها نباید حاوی علائم، نشان‌ها و تصاویر برجسته باشند.
- پوشیدن شلوارهای کماندویی، لی و شلوارک نامناسب است.
- موها باید تمیز بوده و در صورت بلند بودن، باید آنها را در پشت سر ببندند.
- یک روپوش سفید باید توسط دانشجو طبق مقررات بخش‌ها و قسمت‌ها پوشیده شود.
- کارت شناسایی همواره باید در معرض دید قرار گیرد.

توجه کنید که هرچند مقررات، مربوط به محیط کار بالینی است اما به هرحال اگر شما برای کار دیگری نظیر بیماران وارد این بخش‌ها می‌شوید، باید اطمینان حاصل کنید که لباس شما توهینی به کارکنان، بیماران یا ملاقات‌کنندگان تلقی نشود.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر کند.
دانشگاه ویرجینیای جنوبی: پوشش دختران و پسران باید عفیف و آراسته باشد.

دانشگاه ویرجینیای جنوبی آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

دانشگاه ویرجینیای جنوبی آمریکا (Southern Virginia University) اعلام کرده است که این دانشگاه آماده ارائه آموزش در محیط پایدار با استانداردهای افتخار‌آمیز است و دانشجویانی که به این دانشگاه می‌آیند موظفند با این قوانین زندگی کنند که شامل:
صداقت در رفتار فردی و دانشگاهی
زندگی همراه با پرهیزگاری
پرهیز از الکل، تنباکو، چای، ‌قهوه و داروهای غیرمجاز
احترام به حقوق دیگران
رعایت قانون وسیاست‌های دانشگاه
حفاظت از وسایل دانشگاه
رعایت پوشش واستانداردهای دانشگاه

سیاست‌های خاص مطرح شده در قوانین عبارتند از:
1- استانداردهای صداقت
2- استانداردهای تعهد
3- استانداردهای پوشش و لباس
نخستین قانون دانشگاه ویرجینای جنوبی "صداقت "‌است دانشجویان به دانشگاه می‌آیند تا نه تنها فکر خود را بهبود بخشند دانش کسب کنند و مهارت‌هایی که در زندگی به انسان‌ کمک خواهد نمود، بیاموزند بلکه شخصیت آنها را نیز بسازد.
دانشجویان باید در تمام امور دانشگاه و در تعامل با دیگران صادق باشند. ما بدنبال این نیستیم که دیگران را فریب دهیم. دروغ بگوییم. دزدی کنیم یا شایعات مضر پراکنده کنیم.
سوءاستفاده از کامپیوترهای دانشگاه شامل اینترنت و خدمات رسانه‌های که باعث نقض قوانین فدرال و سوءاستفاده از اطلاعات کنترل شده می‌شود، تجاوز به قوانین است و باعث تحریم و جریمه خواهد شد.
از دانشجویان انتظار می رود تا در تمام اوقات به نوعی لباس بپوشند که نشان دهنده عزت نفس آنها و احترام به دانشگاه باشد. پوشیدن یک پیراهن دکمه دار که داخل شلوار است یا یک پلیور با شلوار راحتی مناسب الزامی است (جین مناسب نیست). پوشیدن جوراب به همراه کفش ضرورت دارد (کتانی یا صندل مناسب نیست) گردنبند غیرمناسب مجاز نیست. این حق امور اداری است که تشخیص دهد که آیا لباس خاصی قابل قبول است یا خیر و دانشجویان را راجع به این تصمیم مطلع سازد.

معیارهای پوشش و آراستگی
پوشش و آراستگی مردان و زنان باید همیشه عفیف، آراسته و تمیز باشد. عفاف و نظافت، فاکتورهای ارزشی مهمی هستند که مقام، مرتبه و شان عقاید و اصولمان را منعکس می‌کند.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر کند.


دانشگاه باب جونز آمریکا؛ "تاتو کردن " و آرایش بیش‌ از حد قابل قبول نیست.

دانشگاه باب جونز آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

 

دانشگاه باب جونز آمریکا (Bob Jones University) دستورالعمل‌های زیر را درباره پوشش و رفتار دانشجویان این دانشگاه اعمال می‌کند:
ضوابط پوشش برای آقایان:
پوشش عمومی
موها باید به سبک مرسوم و سنتی باشند. تراشیدن،‌خط انداختن و انداختن و آشفته و درهم برهم کردن موها مجاز نمی‌باشد. همچنین رنگ کردن یا های‌لایت‌ کردن موها ممنوع است.
اندازه خط ریش نباید پایین‌تر از گوش باشد. از‌ آقایان انتظار می‌رود تا تمیز و اصلاح کرده باشند استفاده از گردنبند، گوشواره ودستبند برای آنان مجاز نمی‌باشد.
استفاده از کلاه در محوطه داخل دانشگاه به غیر از باشگاه ممنوع می‌باشد.
هر گونه تتو (تاتو) و سوراخ کردن بدن غیر قابل قبول می‌باشد.
پوشش صبح‌ها عبارت است از:
پیراهن رسمی (به غیر از کتان راه راه و یا جین) همراه با کراوات
شلوار تمیز غیررسمی (به غیر از جین، شلوار مارک کارگو و شلوارهای گشاد وناموزون)
کفش رسمی یا کفش چرم ساده و معمولی
پولیور به طوری که یقه پیراهن وگره کراوات مشخص باشد.

پوشش بعداز ظهر عبارت است از:
پیراهن رسمی یقه‌دار
شلوار غیررسمی مرتب
کفش رسمی یا غیررسمی (غیر از صندل و دمپایی‌های سرپایی slides)
کفش ورزشی ساق‌دار
پولیور یا گرمکن ورزشی
تبصره: جین‌های تک رنگ به همراه یک بلوز یقه‌دار بیرون از محوطه دانشگاه قابل قبول می‌باشد.
پوشش ویژه زمان تفریح وکار عبارت است از:
انواع جین، تی‌شرت و شلوارک در اماکن ورزشی (این مورد شامل دانشجویان تماشاچی نمی‌شود)
بلوزهای ورزشی بدون آستین (البته تنها در فعالیت‌های داخل سالن)
کفش‌ ورزشی مناسب
پوشش روز یکشنبه عبارت است از:
کت، کراوات و پیراهن رسمی
کفش رسمی
شلوار رسمی

ضوابط پوشش برای خانم‌ها
پوشیدن پیراهن ساده معمولی یا بلوز و دامن برای خانم‌ها مجاز می‌باشد. البته در محوطه خارج از دانشگاه و بعضی فعالیت‌های تفریحی شلوار هم می‌توان پوشید.
تاپ‌ها باید به اندازه کافی بلند باشند تا شکم و ناف، ‌مشخص نباشد.
آستین الزامی است. پیراهن و تاپ بدون آستین یا آستین حلقه‌ای را باید به همراه یک بلوز آستین‌دار یا ژاکت یا پولیور به تن کرد.
خط یقه لباس، نباید بیش از 4 انگشت پایین‌تر از گردن باشد.
اندازه دامن یا هر گونه لباس باز دیگری نباید کوتاه‌تر از سر زانو باشد.
دامن راه راه کتاب برای پوشش غیررسمی مناسب می‌باشد.(البته نه در کلاس یا مراسم رسمی).
امکان استفاده از شلوار گشاد بین خانم‌های مقیم خوابگاه در زمان ورزش و بیرون از محوطه‌ دانشگاه (هر جا که مناسب است) وجود دارد.
دانشجویان خوابگاهی هنگام شرکت در فعالیت‌های ورزشی که فیزیک و پایداری بدن در آنها مهم است (مانند اسکی و اسکیت روی یخ) می‌تواند شلوار جین گشاد بپوشند.
شلوارک را تنها داخل خوابگاه یا مرکز تندرستی می‌توان به تن کرد.

اندازه گشادی لباس
کلیه پیراهن‌ها، دامن‌ها، شلوارها و پیراهن‌های مردانه باید به میزان مناسب گشاد باشند(حداقل سه اینچ آزادی داشته باشد).

سایر ضوابط
استفاده از لباس و پوشش نازک تنها زمانی امکان‌پذیر است که با پوشش همرنگ و همسان دیگری همراه باشد.
در مواقعی که دانشجویان پسر کت و کراوات بر تن دارند مثل مراسم عبادی روز یکشنبه، تک‌خوانی‌ها، کنفرانس‌ها، مراسم جشن پایان تحصیل و ... پوشیدن جوراب الزامی است.
پوتین‌های ارتشی، پوتین‌های هاکی یا کفش‌هایی با این ظاهر، قابل قبول نمی‌باشند. صندل چوبی و کفش‌هایی که بین انگشت‌های آنها بند دارند، تنها زمانی که خانم‌ها نیاز به پوشیدن جوراب ندارند، مجاز می‌باشند. صندل‌های طبی از جنس لاستیک، پلاستیک و غیره در مکان عمومی مجاز نمی‌باشد.
مدل‌های مو باید مرتب، منظم و متشخصانه باشند.از کوتاه کردن موها به سبک مد روز و بسیار کوتاه که مدل موهای مردانه را به ذهن متبادر می‌‌سازد یا به فرد جلوه‌ای مردانه می‌بخشد بپرهیزید.
تاتو کردن و سوراخ نمودن اعضای بدن (به غیر از سوراخ کردن گوش) در زمان دانشجویی قابل قبول نیست. استفاده از گوشواره‌ها تنها در نرمه گوش (حداکثر یک جفت در هر گوش) امکان پذیر است.
آرایش بیش از حد قابل قبول نمی‌باشد.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر کند.

دانشگاه ادکونل آجاسین نیجریه؛ پوشیدن هرگونه لباس‌ اندام‌نما "غدغن " است!

دانشگاه ادکونل آجاسین نیجریه ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

دانشگاه ادکونل آجاسین نیجریه (Adekunle Ajasin University) دستورالعمل‌های زیر را درباره پوشش و رفتار دانشجویان این دانشگاه اعمال می‌کند:
دانشگاه ادکونل اجاسین، خواهان ایجاد تصویر فرهنگی و اجتماعی مناسبی از خود در داخل و خارج از دانشگاه است. در این بخش پوشش مناسب دانشجویان مورد بحث است.این گفته که جامه و لباس نمایانگر شخصیت انسان است، مطلب بسیار واضح و درستی برای همه دختران و پسران و زنان و مردان است.
دانشگاه برای دانشجویان خود پوشش و ظاهری آراسته قائل است. اما انتظار دارد تا دانشجویان از آنچه که بنا به موقعیت و شرایط خود به شکلی آراسته و مناسب ظاهر شوند.
تحولات امروزی در سبک پوشش دانشجویان موجب بروز برخی رفتارها و هنجارهای نابجا و غیرعادی از سوی آنان می‌شود. به طور مثال پوشش برخی از دانشجویان دختر را می‌توان نامناسب خواند. پوشش‌های زرق و برق‌دار، ظاهری نامرتب را نمایان می‌سازد. دانشجویان پس نیز از این قاعده مستثنی نیستند آنها حلقه‌هایی به گوش و بینی خود می‌اندازند موی خود را می‌بافند و در کلاس‌های درس، سالن‌های کنفرانس و برخی مجامع عمومی تی‌شرت‌های کثیف و نامناسب همراه با شلوار جین و دمپایی حمام می‌پوشند.
همچنین اعضای برخی از احزاب،‌ فرق و دسته‌ها نیز در حین سخنرانی‌ها، کنفرانس‌ها، کلاس‌های آزمایشگاه و حتی در طول امتحانات و آزمون‌ها صورت خود را می‌پوشانند.
بسیاری از این موارد خصایص فرهنگی و مدهای روز،‌زودگذرند که در محوطه دانشگاه مدت زیادی دوام نخواهد داشت. بنابراین دانشگاه تصمیم گرفته است ضوابط پوشش ذیل را در محوطه‌ی دانشگاه اجباری نماید:
پیراهن‌ها و لباس‌های رسمی مرتب، محترمانه و شایسته‌ای که متناسب و مناسب محیط مورد نظر است باید در محوطه دانشگاه پوشیده شود.
پیراهن‌های شیک رایج تا زمانی که ضابطه پوشش عمومی را نفی نکنند مجاز هستند.
دانشجویان واحدهای حرفه‌ای مانند حقوق، حسابداری، بانک و مالی یا غیره باید متناسب با حرفه خود لباس بپوشند.
دانشجویان هنرهای نمایشی، طراحی و تبلیغات تنها می‌توانند لباس‌های هنری و تولیدی خود را در طول مدت اجرای جشنواره‌ها به تن کنند.
لباس ویژه فرق و گروه‌های مذهبی را تنها می‌توان در طول زمان مراسم و خدمات‌مذهبی به تن کرد. چنین لباس‌هایی را نباید برای کنفرانس‌ها، در کتابخانه، در سالن امتحانات و یا غیره پوشید.
دانشکده و دپارتمان‌هایی که لباس ایمنی و محافظ خاصی را نیاز دارند(‌از قبیل پیشبند، شلوار کار، دست‌کش، پوشش حفاظتی بینی و سر و ...) باید رسما ضوابط را به دانشجویان خود ابلاغ کنند.
نوع پوشش‌های ورزشی مخصوص قهرمانان و ورزشکاران زن و مرد، باید رسما به این دسته از دانشجویان ابلاغ شود تا در ورزش‌ها و بازی‌ها استفاده کنند.
هرگونه لباسی که از نظر جنسی تحریک‌آمیز و شهوت‌انگیز باشد مانند لباس‌هایی که بدن‌نما هستند و اندام بدن را نمایان می‌سازند (بخصوص در دختران) ممنوع می‌باشد.
استفاده از گوشواره و بافتن مو از سوی دانشجویان پسر، قدغن می‌باشد.
استفاده از پوشش‌های خاص از قبیل تی شرت مشکی، بازوبند مشکی، کلاه‌های مخصوص پسرانه، روسری‌ها و جین‌های کار شده دخترانه و مواردی از این قبیل که نشان دهنده تعلق این افراد به گروه یا دسته‌ای مخفی باشد نیز ممنوع است.
دانشگاه مسیحی آبیلن:استفاده ازلباس‌های نامناسب وخلاف شئونات مسیحیت ممنوع

 دانشگاه مسیحی آبیلن آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، دانشگاه مسیحی آبیلن آمریکا دستورالعمل‌های زیر را درباره پوشش و رفتار دانشجویان این دانشگاه اعمال می‌کند:
دانشجویان ترغیب می‌شوند تا لباس خود را به عنوان یک مسیحی معتقد و با نگرشی کامل و بالغ انتخاب کنند. همچنین دانشگاه تلاش می‌کند تا دانشجویان را برای مشاغل حرفه‌ای، آماده و مهیا کند.
بنابر این بخشی از روند آموزشی، فراگیری رعایت پوشش مناسب است. راهکارهای زیر به دانشجویان کمک می‌کند تا راجع به لباس و ظاهر خودشان در محوطه دانشگاه و کلاس، عبادتگاه و تمام فعالیت‌های دانشگاه مانند رویدادهای ورزشی تصمیم بگیرند.
ـ از تمام دانشجویان و کارمندان انتظار می‌رود تا لباس مناسب مسیحیت بپوشند. لباس باید مطلوب باشد. دامن باز، شلوارک، تاپ، مجاز نمی‌باشد.
ـ سوراخ کردن بدن به هر شکل یکی از نگرانی‌های متخصصین بهداشت می‌باشد و در برخی موارد برخلاف شریعت مسیحیت می‌باشد. آسیب رساندن یا سوراخ کردن افراطی بدن نهی می‌شود.
ـ در طول ساعات کاری، کارکنان و دانشجویان باید مطابق با آیین‌نامه ابلاغی مربوط به بخش خود، لباس بپوشند.
ـ امکان پوشیدن شلوارک در محوطه دانشگاه، در خلال کلاس‌ها و دیر وجود دارد. البته اندازه شلوارک و دامن خانم‌ها باید مطابق با استاندارد تا زیر زانو، تمیز و مناسب باشد.
ـ لباس ورزشی مناسب در کلاس‌های ورزشی و در محل‌های مربوطه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
ـ لباس‌هایی که روی آنها تبلیغات نامناسب، عکس‌ها یا نوشته‌هایی که مسیحیت را هتک حرمت می‌نماید چاپ شده، ممنوع است.
ـ از دانشجویان خواسته می شود تا در زمان عبادت، کلاه خود را بردارند.
ـ ممکن است مسئولین، پوشش بیشتری را در ارتباط با لباس دانشجویان در کلاس‌های خودشان اعمال کنند.
ـ دستورالعمل و اجرای مقررات پوشش از مسئولیت‌های جامعه دانشگاه می‌باشد. سئوالات راجع به تبیین و اجبار این استانداردها باید به رئیس دانشکده سپرده شود.
 


دانشگاه تگزاس آمریکا؛ آرایش‌های غلیظ و غیرمتعارف ممنوع است.

دانشگاه تگزاس آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

 

 

دستورالعمل‌های زیر در مورد رفتار و پوشش که برگرفته از نظام مراقبت بهداشتی - روانی «هرمان» است برای تمامی دانشجویان دانشگاه تگزاس و دانشکده علوم پزشکی هیوستون، موضوعیت خواهد داشت. این دستورالعمل‌ها عبارتند از:

رعایت ادب و احترام
- احوالپرسی و سلام به دیگران در راه‌ها، آسانسورها و محل‌های فعالیت با استفاده از کلمات محبت‌آمیز و لبخند.
- کمک به افراد در پیدا کردن مسیر.
- رعایت حریم خصوصی افراد و حفظ وقار.
- در زدن و منتظر پاسخ شدن قبل از ورود به قسمت‌ها.
- تحمل بالا و سعه صدر در برابر تفاوت‌های فرهنگی.
طرح گفتگو در مورد مسائل سری و حساس بیماران فقط با کسانی که نیاز اساسی به کسب اطلاع در این زمینه دارند. این کار به طور خصوصی بوده و نباید هیچگاه در مجامع و اماکن عمومی صورت پذیرد.

تخصص‌مداری
- ارائه تصویری مثبت از حرفه
- استفاده از برچسب و کارت‌های شناسایی بر روی لباس به نحوی که اسم در همه حال به راحتی قابل رؤیت باشد.
- محدود کردن خوردن،‌ آشامیدن و سیگار کشیدن در اماکن مجاز
- اجتناب از گفتگو و صحبت‌های شخصی با همکاران در حین ارائه خدمات بهداشتی - درمانی
- پرهیز از هرگونه اظهارنظر نامناسب در مورد بیماران، همکاران یا پزشکان.

وضعیت ظاهری
- موها باید تمیز، مرتب و به رنگ طبیعی باشند.
- موها را نباید به رنگ‌های غیرطبیعی درآورد.
- زیورآلات موها باید متعارف و با خوش‌سلیقگی استفاده شود.
- موهای بلند باید در پشت سر جمع شده و پوشانده شوند.
- ریش باید کوتاه و مرتب شوند، سبیل گذاشتن مجاز است ولی نباید مانع از کاربرد ابزارهای حفاظتی و ایمنی فردی شود.

بهداشت روزانه
- بهداشت روزانه شامل مواردی نظیر نظافت دندان‌ها، موها، لباس‌ها، بدن و استفاده از خوشبوکننده‌های ضد عرق می‌باشد.
- لباس و پوشش باید تمیز و اتو کشیده و در وضعیت مناسبی باشد.

ناخن‌ها
- ناخن‌ها باید متعارف و مناسب باشند (از نوک انگشت بیش از نیم اینچ طول نداشته و به طور کامل سوهان زده و فاقد لبه تیز باشند).
- استفاده از زیورآلات ناخن و ناخن مصنوعی ممنوع است.

عطریات
- استعمال عطر، توسط زنان و مردان مجاز است، به شرط آنکه بوی ملایم داشته و برای مخفی کردن بوی بدن مورد استفاده قرار نگیرند.

آرایش
آرایش باید برای بهبود زیبایی و ظاهر طبیعی فرد به کار رود و نباید موجب کاستی در ظواهر شخص گردد.
- آرایش‌های غلیظ و نامتعارف مجاز نمی‌باشند.

زیور‌آلات مجاز
- ست ازدواج و یک حلقه
- یک گردنبند و زنجیر ساده
- یک ساعت مچی
- استفاده از بیش از دو گوشواره در هر گوش ممنوع می‌باشد همچنین سوراخ کردن بدن فقط در گوش‌ها مجاز است و سوراخ کردن اعضای دیگر در صورت قابل رؤیت بودن مجاز نیست.

دامن
- طول دامن نباید از 3 اینچ بالای زانو کوتاه‌تر بوده و نباید بیش از حد تنگ باشد.
- دامن‌های چاکدار، پیراهن و شلوارک قابل قبول هستند، به شرط آنکه خیلی تنگ و چسبان نبوده و در حیطه مقررات پوشش باشند.

شلوار
- شلوار نباید تنگ و چسبان باشند.
- پوشیدن شلوار کتان از هر رنگ، شلوار کشی و ورزشی، جوراب شلواری، لباس زیر و عرق‌گیر، مجاز نمی‌باشد.

کفش
- کفش‌ها باید تمیز و نسبتا نو باشند.
- پاشنه کفش نباید از سه اینچ بلندتر باشند.
- صندل‌های راحتی و دمپایی‌های کتانی نباید پوشیده شوند.
- کفش‌های تنیس چرمی در رنگ‌های متعارف قابل قبول است.

مقررات دیگر
- پوشیدن لباس‌های بدن‌نما مجاز نیست.
- عینک‌های آفتابی را در فضای مسقف به شرطی می‌توان استفاده کرد که پزشک آن را تجویز نموده یا برای انجام کار ضرورت داشته باشند.
- تمامی خالکوبی‌های بدن، باید به نحوی پوشانده شوند که قابل رویت نباشند.
- پوشیدن جوراب‌های زنانه و مردانه ضروری است. اما پوشیدن جوراب‌های زنانه تزئینی و طرح‌دار (نظیر جوراب توری و غیره) مجاز نیست.
 دانشگاه آکسفورد؛ لباس باز و بدن‌نما و مدل‌های افراطی مو ممنوع است.

دانشگاه آکسفورد انگلستان ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان و بخصوص موی سر دانشجویان و اصلاح صورت دانشجویان پسر در نظر گرفته است.

طبق قوانین دانشگاه آکسفورد انگلستان، به معاون رئیس دانشگاه اختیار داده شده است تا تمام مقررات مربوط به لباس دانشگاهی که در ذیل می‌آید را اجرا کند.
- فارغ‌‌التحصیلان دانشگاه باید لباس بلند، گشاد و روپوش‌های رنگی مصوب دانشگاه را بپوشند.
- اعضای دانشگاه نیز لباس بلندی را می‌پوشند که معاون دانشگاه بعد از مشاوره‌ها و صلاحدید با روسای دانشکده‌ها، انجمن‌های دیگر و موسسات تصویب کرده‌اند.
- افرادی که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های دیگر هستند و دارای مدرک آکسفورد می‌باشند باید لباس مناسبی با کد دانشگاهی بپوشند.
- تمام افراد دانشگاه باید لباس دانشگاهی بپوشند برای مثال:
مردان باید از کت و شلوار تیره، پیراهن سفید ساده کراوات و جوراب استفاده کنند.
زنان نیز باید دامن تیره یا شلوار، بلوز سفید، کراوات سیاه، کفش سیاه و در صورت نیاز یک کت تیره بپوشند.

ظاهر عمومی (وضعیت ظاهری کلی) دانشجویان ترغیب می‌شوند تا در مراسم عمومی دانشگاه لباس رسمی بپوشند و از لباس‌های نامناسب پرهیز کنند.
- مردان باید ظاهر مناسب و تمیز داشته باشند. لباس باز و بدن‌نما نامناسب است. مو باید رنگ طبیعی داشته باشد و از مدل‌های افراطی پرهیز شود. خط رش‌ها نباید بیش از اندازه بلند باشند بلکه باید مرتب کوتاه شده باشند.
- ریش بزی، گوشواره و دیگر موارد مشابه غیرقابل پذیرش است.
- زنان نیز باید ظاهری آراسته و مناسب داشته باشند. لباس زنان نباید پشت‌باز یا بدون آستین، تنگ و بالای زانو باشد. اندازه لباس،‌ دامن و شلوارک باید تا زانو باشد.
- مدل مو و آرایش باید تمیز، مرتب و به دور از مدل‌های افراطی و رنگ‌های غیرمتعارف باشد. همچنین خالکوبی مجاز نیست و در صورت وجود باید پوشیده باشد.
- برای همه، پوشش کفش در محیط‌های عمومی الزامی است.
تمام افراد دانشگاه باید لباس دانشگاهی بپوشند. برای مثال:
- مردان باید از کت و شلوار تیره، پیراهن سفید ساده کراوات و جوراب استفاده کنند.
- زنان نیز باید دامن تیره یا شوار، بلوز سفید، کراوات سیاه، کفش سیاه و در صورت نیاز یک کت تیره بپوشند.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر کند. 

کالج رابرت ترکیه؛ ضوابط مشخص برای موی پسران و اصلاح صورت.

دانشگاه رابرت در ترکیه ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان و بخصوص موی سر دانشجویان و اصلاح صورت دانشجویان پسر در نظر گرفته است.

 

ضوابط و مقررات دانشگاه رابرت ترکیه درباره پوشش دانشجویان به شرح ذیل است: از تمامی دانشجویان کالج رابرت انتظار می‌رود تا به ضوابط پوشش احترام بگذارند. دانشجویان باید در مناسبت‌های ملی، مراسم پرچم و در زمان حضور در دانشگاه، بهترین لباس خود را بپوشند، این مقررات لازم است در طول روز، اردوهای علمی و در طول امتحانات آخر ترم رعایت گردد.
استثنائات ضوابط پوشش تنها برای فعالیت‌هایی که به جهت شرایط خاص آن، دانشجویان اجازه دارند بدون لباس فرم (متحدالشکل) در آن حضور داشته باشند.
دانشجویان باید پوششی تمیز، مرتب و عفیف داشته باشند. پوششی که باعث حواس‌پرتی خود اشخاص و مانع تمرکز بر روی دروس نشود. لباس‌ها نباید بیش از حد تنگ یا گشاد باشند.

پوشش‌های مجاز دانشجویان عبارتند از:
- شلوارهای رسمی مشکی، سرمه‌ای، نوک مدادی یا قهوه‌ای تیره برای پسران و برای دختران، دامن‌هایی با قد متوسط به رنگ‌های مشکی، سرمه‌ای، نوک مدادی و قهوه‌ای تیره پوشش مجاز دانشجویی محسوب می‌گردد. پوشیدن شلوارهای غیر رسمی از قبیل شلوارهای مارک کارگو، شلوارهای جین و یا بادگیر (شلوارهایی که جیب‌های زیادی دارند) قابل قبول نمی‌باشد.
- پیراهن‌های یقه‌دار تک رنگ با آستین کوتاه یا بلند مجاز نمی‌باشد.
- دگمه‌های پیراهن‌ها باید بسته باشند.
- پسران باید کراوات بسیار مناسب و مرتب بسته شده باشد. همچنین در مورد دخترها لباس باید کاملا اندازه تن باشد.
- ژاکت‌های پشمی و بلند، تنها باید در هوای سرد پوشیده شوند.
- سویت شرت قابل قبول نمی‌باشد.
- درمواردی که هوا بسیار گرم است. دانشجویان می‌توانند بلوزهای مارک پولو (RC) بر تن کنند.

نکات قابل توجه:
- پسران باید کاملا تمیز اصلاح کنند، اندازه خط ریش آنها نباید از میان گوش پائین‌تر بیاید.
- پیراهن مردانه راه راه کتان، جین و ژاکت قابل قبول نمی‌باشد.
- دامن‌های تزیین شده با دکمه، ژیان و هرگونه تزیین روی لباس، قابل قبول نیست.
- هیچ گونه جواهرآلات به جز ساعت و یک جفت گوشواره (البته برای دختران)، مجاز نمی‌باشد. سوراخ کردن اعضای بدن قابل قبول نمی‌باشد.
- موها باید تمیز و مرتب باشند. رنگ کردن مو با حنا و یا به صورت راه راه (streaks)، قابل قبول نمی‌باشد. موی پسران باید کوتاه باشند.
- صندل‌ها، کفش‌های پاشنه بلند و کفش‌های ورزشی سوراخ‌دار (شبکه‌ای) مجاز نمی‌باشد.
- پوشیدن جوراب الزامی است.
- آرایش کردن، مجاز نیست؛ اما استفاده از لاک و برق ناخن مانعی ندارد.
- دانشجویان باید یونیفرم‌های ورزشی خود را تنها در کلاس‌ها و مسابقات ورزشی بپوشند.
این بدین معنی است که آنها نمی‌توانند این لباس‌ها را در زمان حضور در خوابگاه و مراسم پرچم بپوشند. اگر دانشجویی نتواند پوششی مناسب در دانشکده داشته باشد به خانه فرستاده می‌شود.
گرین ویل شمالی آمریکا: آرایش‌کردن و پوشیدن لباس‌های اندام‌نما مجاز نیست.

در دانشگاه ویل شمالی آمریکا، پوشیدن لباس‌ها و شلوارهای بگ(Bagg)، آرایش کردن و لباسی که به صورت نامناسب اندام‌ها را نشان می‌دهد مجاز نیست.

 

 

دانشگاه گرین‌ویل شمالی آمریکا در ایالت کارولینا ضوابط و مقررات مخصوص به خود را برای پوشش دانشجویان در نظر گرفته است.
بر این اساس طبق اعلام این دانشگاه در سال 2007-2008، موارد ذیل استانداردهایی است که در دانشگاه «گرین ویل شمالی» به کار گرفته می‌شود و قاطعانه اعمال خواهد شد. «همچنین در صورت لزوم، دانشگاه حق اضافه کردن موارد دیگر را دارد»:
- پوشش و آرایش دانشجویان باید تمیز و مرتب باشد.
- هیچ نوع پیراهن و بلوزی که شکم و ناف را نمایان می‌سازد، مجاز نمی‌باشد. تاپ‌های مدل تنک (Tank) مدل بند اسپاگتی (Spaghetti) تاپ‌های ورزشی ( Halter) یا جلیقه بدون پیراهن مجاز نخواهد بود.
- کلاه، عینک آفتابی و بیگودی‌های مو در هیچ مکانی نباید استفاده شود به جز در محیط خوابگاه دانشجویان و باشگاه‌ها.
- هیچگونه لباس یا زینت آلانی که نشان‌دهنده هر نوع بی‌حرمتی و کفرگویی یا در برگیرنده عبارات وسوسه‌انگیز، تبلیغات مشروبات الکلی، تنباکو، مواد مخدر یا دیگر عبارات و نمادهای نامناسب است، مجاز نمی‌باشد.
- امکان پوشیدن شلوارک وجود دارد به شرط آن که آنها به صورت مناسب و خوش سلیقه استفاده شوند.
- لباسی که به صورت نامناسب اندام‌ها را نشان می‌دهد مجاز نمی‌باشد. دامن‌ها باید زیبا، مؤقرانه و با اندازه مناسب بوده و کوتاه نباشند.
- رنگ کردن مو مجاز نمی‌باشد.
- لباس و پوشش از نوع پیژامه خارج از خوابگاه مجاز نمی‌باشد.
- انواع شلوار، شلوارهای راحتی و شلوارک‌ها باید تا خط کمر باشند.
- به دلایل امنیتی، لباس‌‌ها و شلوارهای بگ (Bagg) مجاز نمی‌باشد.
- لباس نباید روی زمین کشیده شود.
- موارد و اقلام نامربوط آویزان از لباس، از قبیل زنجیر یا دیگر موارد به نظر نامناسب آمده و مجاز نمی‌باشد.
- پوشیدن لباس‌های سبک گوتیک (Gothic) و آرایش کردن مجاز نیست.
- زینت‌آلات بدن و صورت به جز گوشواره مجاز نمی‌باشد. آقایانی که رسما نماینده دانشگاه می‌باشند اجازه سوراخ کردن گوششان را ندارند.
- در تمام بخش‌های دانشگاه به جز مکان خصوصی خود در خوابگاه و محوطه‌های ورزشی مشخص، به دلایل امنیتی و رعایت سلامت، دانشجویان باید کفش بپوشند.

لباس‌های رسمی مناسبت‌های ویژه:
- این لباس‌ها شامل لباس‌های مخصوص مراسم رسم، همچون برنامه‌های فرهنگی، ناهار روز یکشنبه در سالن غذاخوری و دیگر وقایع خاص می‌باشند که از سوی خدمات امور دانشجویی مشخص می‌شود.

لباس رسمی آقایان:
شلوار اتو شده و مرتب، با اندازه مناسب به همراه پیراهن یقه‌دار پولو که به صورت مرتب اندازه و اتو شده، (پیراهن یقه‌دار پولو با پیراهن رسمی و کراوات ترجیح داده می‌شود).

لباس رسمی خانم‌ها:
پیراهن مرتب و اندازه یا دامن به همراه بلوز یا کت و شلوار غیر رسمی قابل قبول است. پیراهن‌ها و دامن‌ها نباید کوتاه باشند. شلوارهای راه‌ راه کتان، لباس ورزشی و شلوارک‌ها را نمی‌توان در مناسبت‌های ویژه پوشید.
به دانشجویانی که ضابطه «پوشش مناسبت‌های ویژه» را رعایت نکنند، اجازه ورود به مراسم داده نمی‌شود.

************************************************************************************
دانشگاه آدامز آمریکا:‌ استفاده از عینک‌دودی، آدامس و تنباکو ممنوع است

دانشگاه ایالتی آدامز آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه ایالتی آدامز آمریکا (Adams State University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:
پوشش لباس‌ منطبق با نیازهای مرکز پزشکی می‌باشد. دانشجویان باید کارت شناسایی خود را در تمام اوقات در محوطه همراه داشته باشند. علاوه بر نیازهای آژانس پزشکی موارد زیر نیز مهم است:
بهداشت کامل باید رعایت شود.
موی صورت باید مرتب و کوتاه باشد.
کفش تخته جلو بسته که تمیز باشد و پاشنه آن بیش از 2 اینچ استفاده گردد.
موها باید به طور تمیز و مرتب بالای یقه بسته شده باشند و ناخن‌ها رنگ طبیعی و اندازه مناسب داشته باشند.
ناخن مصنوعی نباید در محوطه پزشکی استفاده شود.
زیورآلات و آرایش ملایم قابل قبول است.
ساعت مچی با عقربه ثانیه‌شمار، حلقه‌های نامزدی و ازدواج، مجاز هستند اما انواع دیگر حلقه‌ها، دستبندها و گردنبندها مجاز نیستند. تنها گوشواره‌های خیلی کوچک آن هم یک عدد در هر گوش مجاز است. هیچگونه زیورآلاتی که در دهان یا صورت قابل رویت باشند، مجازنیست.
استفاده از عطر و ادوکلن و محلول‌های معطر دوری شود و در صورت استفاده بسیار ملایم باشد.
خالکوبی‌های در معرض دید مجاز نیستند.
جویدن آدامس یا تنباکو در دانشگاه مجاز نیست.
کلاه‌های بیس‌بال در ساختمان نباید پوشیده شود.
نمادها یا رنگ‌های گروه‌های خاص نباید در دانشگاه نمایش داده شوند.
لباس رنگ و رو رفته، ‌پاره یا خراب نباید استفاده گردد.
جین آبی مجاز نیست.
عینک دودی مجاز نیست.
بهداشت کامل باید رعایت شود.
کلمات مبتذل و عبارات رکیک خیابانی استفاده نشود
هرگونه آزار جنسی قابل تحمل نمی‌باشد.
الکل، تنباکو و مواد مخدر در دانشگاه مجاز نیست.
تجهیزات دانشگاه، شخصی نیستند.

استفاده از موبایل و پیجر ممنوع است(لطفا خاموش نگه داشته شوند)دانشگاه استمپ فورد بنگلادش:پوشیدن "تی‌شرت " و شلوار جین مجاز نیست

دانشگاه استمپ‌فورد بنگلادش ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه استمپ‌ فورد بنگلادش (Stamford University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:
ضوابط پوشش دانشجویان
لازم است هر یک از دانشجویان به گونه‌ای محترمانه و شایسته لباس بپوشند تا از دانشجویان شایسته و پرافتخار دانشگاه استمپ فورد محسوب گردند. به دانشجویان اعلام می‌گردد تا طبق مقررات ذکر شده در محوطه دانشگاه حضور پیدا کنند.
همواره کارت شناسایی به لباس الصاق شده باشد.
پوشیدن تی‌شرت یا زیرپیراهنی زنانه (پیراهن گشاد زنانه) وبی‌‌آستین مجاز نمی‌باشد.
پوشیدن شلوارهای جین، مندرس یا پاره و بریده شده پذیرفته نیست.
پوشیدن شلوارک قابل قبول نمی‌باشد.
پوشیدن دمپایی از نوع معمولی ممنوع است.

استفاده از لباس‌های تحریک‌آمیز (شهوت‌انگیز) و وسوسه‌انگیز ممنوع است.دانشگاه لایبرتی آمریکا: موی "دم‌اسبی " و هرگونه پوشش تنگ و مخالف عفت ممنوع است

دانشگاه لایبرتی آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه لایبرتی آمریکا (The Liberty Way University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:
* فلسفه‌ مقررات پوشش
دانشگاه لایبرتی دانشجویانی با شیوه‌های مختلف زندگی و برای اهداف متفاوت تربیت می‌کند که عمده‌ترین آن تعلیم این افراد به عنوان " قهرمانان خدمتگزار عیسی مسیح " است. برای نیل به این هدف و برای داشتن منش و رفتاری عیسی گونه، دانشگاه، معیارهایی برای پوشش در محیط دانشگاهی، مشخص و وضع نموده است. در این راستا پاکیزگی، آراستگی، تناسب و فروتنی به عنوان عوامل تعیین کننده از اهمیت برخوردارند.
از دانشجویان انتظار می‌رود در همه حال عفت را در پوشش خود مراعات کنند.

* معیار پوشش برای مردان
شیوه‌های متفاوت پوشش و آرایش مو، که مرتبط با فرهنگ‌های متضاد هستند (بدان گونه که توسط کمیته پوششی مشخص می‌شود) قابل پذیرش نمی‌باشد. موها باید به گونه‌ای کوتاه شوند که روی گوش‌ها، یقه و ابروان را در هر وضعیتی نپوشاند. آرایش موی دم اسبی برای مردان غیر قابل قبول است. ریش‌ها باید به طور مرتب کوتاه شده باشند. استفاده از گوشواره‌های معمولی و گیره‌ای و همچنین سوراخ کردن بدن، در بیرون و درون دانشگاه مجاز نمی‌باشند.

* پوشش در کلاس
شلوار مرتب، پیراهن یقه‌دار، پیراهن مخصوص گلف یا چوگان، پیراهن یقه اسکی به شرطی که یقه آن به داخل برده شود، و لباس‌های دارای علائم و نوشته‌های معقول، قابل قبول است ولی نشانه و نوشته آن نباید زیاد بزرگ باشد.
پوشیدن جوراب الزامی است ولی بر سر گذاشتن کلاه در طی کلاس‌ها و جلسات مجاز نیست.
در اول جلسات و هنگام تردد در ساختمان‌های اداری دانشگاه و کلیسا و حضور در کلاس رعایت مقررات پوشش الزامی است.

* لباس غیررسمی
پوشیدن شلوارهای مناسب و مرتب، لباس‌های لی، استفاده از پیراهن، بادگیر، کفش و صندل، در طول انجام مراسم کلیسا مجاز است .( شلوارک و پیراهن رکابی مجاز نیست).
در ساختمان دانشگاه و بخش اداری آن در طی انجام مراسم کلیسا، هنگام حضور در کافه تریا و بعد از ساعت 30 / 4 بعدازظهر پوشیدن لباس‌های غیررسمی مجاز است.

* لباس‌های ورزشی
پوشیدن زیر پیراهن، عرق‌گیر، تی‌شرت، پیراهن رکابی، شلوارک مناسب و کفش‌های ورزشی مجاز می‌باشد.
این نوع پوشش در سالن دیوید کلاس‌های (pe)، مناسبت‌هایی نظیر مسابقات و تفریحات، هنگام پیاده‌روی، مسابقات ورزشی، کنسرت‌ها و در ورزشهای قابل انجام در فضای مسقف، مجاز می‌باشد.
پوشیدن لباس شنا، منحصرا در محوطه‌ای استخر مجاز می‌باشد. دانشجویان در هنگام آمد و رفت به استخر باید پوشش مناسبی بر تن داشته باشند( آنگونه که توسط دانشگاه ابلاغ شده است). ضروری است مردان از لباس‌هایی استفاده کنند که خیلی کوتاه و تنگ نباشد.

* معیار و مقررات پوشش ویژه زنان
شیوه‌های پوشش و آرایش مو که به فرهنگ‌های مختلف دنیا مرتبط می‌باشند قابل پذیرش نیست.
اندازه‌ پیراهن و دامن نباید بالای زانو باشد ( چه در حالت نشسته، چه در حالت ایستاده) چاک دامن‌ها نیز باید مناسب بوده و چاک‌های باز آن زیر زانو باشد. اندازه‌ی دامن‌هایی که چاک بسته دارند نیز نباید کوتاه‌تر از دو اینچ ( 5 سانتی‌متر) بالای زانو باشد. هر گونه پوشش تنگ، پشت باز، توری یا یقه‌باز مخالف عفت تلقی شده و غیر قابل قبول است. ایجاد سوراخ و آویختن اشیا به بدن مجاز نیست. استفاده از گوشواره‌های معمولی و گیره‌ای، تنها در گوش مجاز می‌باشد.
آموزش و اجرای مقررات پوششی به عهده رؤسای دانشکده‌ها و مسئولین ذی‌ربط است و هرگونه پرسشی در مورد معیار پوشش برای زنان را می‌توانید با رئیس دفتر امور زنان دانشگاه در میان بگذارید؛ نظر وی در این موارد نهایی و قاطع خواهد بود.

* پوشش در کلاس
پیراهن، دامن، بلوز و شلوار نباید از جنس لی، به هر رنگی باشد. شلوارهای کوتاه و کاپری، پوشیدن شلوارک و عرق‌گیر مجاز نیست. هر گونه نوشته‌ای بر روی لباس‌ها به استثناء نوشته‌های سوزن‌دوزی شده ممنوع است. استفاده از کفش‌های راحتی و ورزشی مانعی ندارد. ( صندل‌های راحتی از هر مدل که باشد، مجاز نیست). این پوشش در کلاس‌ها، گردهمایی‌ها، جلسات، ساختمان دانشگاه، ساختمان اداری آن و در طی مراسم کلیسا الزامی است.

* لباس ورزشی
لباس‌های ورزشی شامل شامل عرق‌گیر، تی شرت، شلوارک مناسب که تا وسط ران را بپوشاند، بلامانع است.
استفاده از کفش‌های ورزشی در سالن دیوید، در زمان انجام ورزش‌های قابل انجام در فضای بسته، کلاس‌های پی ایی در مناسبت‌هایی نظیر مسابقات، تفریحات و در هنگام پیاده‌روی مجاز است.
استفاده از لباس شنا منحصراً در محوطه‌ی استخر مجاز است. دانشجویان در هنگام آمد و شد به استخر باید طبق ابلاغیه دانشگاه لباس مناسبی بر تن داشته باشند. لباس‌های بدن‌نما، توری، یقه‌باز و بلوزهای پشت‌باز، مجاز نیست.

* لباس رسمی
از دانشجویان انتظار می‌رود در مناسبت‌های رسمی، نظیر ضیافت‌های دانشجویان تازه وارد یا ارشد و مراسم اعطای جوایز و سایر مراسم رسمی، لباس مناسب و عفیف بر تن داشته باشند.
لباس‌های تنگ، پشت باز یا یقه‌باز، نامناسب و غیر قابل قبول می‌باشند. پیله‌ باز دامن باید تا زیر زانو باشد. پیراهن‌های بندی یا بدون بند به شرط رعایت موارد فوق در این مناسبت ها مجاز شمرده می‌شوند.

 


دانشگاه لومالیندا آمریکا: "تی‌شرت " و لباس‌های "لی " مجاز نیست

 دانشگاه لومالیندا آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه لومالیندا آمریکا (Loma Linda University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:
* مقررات پوشش
در جهت همسویی با مسئولیت‌های یک فرد متخصص و معیارهای کلیسای دانپزشکی (advantist) از نظر سبک زندگی و وضع ظاهری، انتظاراتی از دانشجویان دانشکده دانپزشکی وجود دارد. دانشجویان باید با این سبک زندگی آشنا شده و در جهت تبعیت از مقررات پوششی آن همکاری لازم را داشته باشند.
این مقررات پوششی در مقررات اخلاقی (بخش بعدی) توضیح داده خواهد شد. این مقررات به منظور ارتقای سلیقه پوششی مناسب و ویژگی‌های حرفه‌ای و تخصصی گروه مراقبت‌های بهداشت دندان تنظیم شده و هدف دیگر آن مشارکت در ارائه تصویر و روحیه‌ای مناسب از دانشکده دندانپزشکی است.
عادت مربوط به آراستگی ظاهر بخش پراهمیتی از این تخصص بوده و از توقعات و انتظارات مردم از دست‌اندرکاران بهداشت دهان و دندان ناشی می‌شود. این مقررات پوششی باید هنگام حضور در "سالن پرینس " Prince Hall " رعایت شود. مقررات پوششی به طور کلی برای همه زنان و مردان، مصداق و موضوعیت دارد و در مواردی که این معیارها بر هر دو جنس حاکم است باید به طور واضح بیان شود.
رعایت بهداشت فردی، دهان و دندان مهم بوده و مورد انتظار است. پوشش و لباس نیز باید تمیز و مرتب باشد.
وضع ظاهری فرد باید منطبق با تصویر و ارزش‌های مورد نظر کتاب دانشجویی دانشگاه لومالیندا،( صفحه 56) و قسمتهای اصول رفتاری و معیارهای پوشش و وضع ظاهری (صفحه 66) باشد.
لباس مورد قبول، لباس اتاق عمل همراه با شلوار است، در مواردی که لباس مزبور بر تن نیست، پوشش فرد عبارت است از:
* مردان:
ـ کراوات ترجیح داده می‌شود، اما اجباری نیست. پیراهن‌ها باید یقه‌دار و مناسب تخصص باشند.

* زنان:
ـ طول پیراهن یا دامن باید ارائه دهنده تصویر و ظاهری حرفه‌ای و مناسب باشد. در دانشگاه زمانی که پیراهن و دامن پوشیده شده باید از جوراب‌های نایلونی استفاده شود.
ـ مواردی از قبیل: پوشیدن زیر پیراهن و تی‌شرت به عنوان لباس رو، لباس‌های لی به ویژه لباس‌های لی سنگ‌شور و رنگ و رو رفته، شلوارک‌، پیراهن‌های رکابی، تاپ‌های بندی، کفش‌های ورنی، کفش‌های پیاده‌روی و تنیس، پیراهن‌ها و شلوارهای عرق‌گیر، پوتین‌های کار، کوهنوردی و لباس‌های مشابه مجاز نیست.
ـ کفش‌های جلوباز از هر نوع نباید در محوطه درمانگاه یا آزمایشگاه پوشیده شوند.
ـ موها باید تمیز، آراسته، مرتب، دارای مدل و طرح متعارف و متناسب باشند. در بخش‌های بالینی موها را باید به نحوی شانه و جمع کرد که در موقع خم کردن سر به جلو، روی صورت و چشم‌ها را نپوشاند.

* پژوهش در مقررات پوشش ویژه
هنگامی که جهت استخدام مشغول تحقیق در مورد شرکتی هستید؛ برای اتخاذ ترتیبات هر چه بهتر، سعی کنید از مقررات پوششی محل کار مورد نظر اطلاع پیدا کنید. در این خصوص می‌توانید از مشاورین شغلی و کارشناسان ذیربط کسب اطلاع نمایید.
مشاغلی نظیر حقوق، بانکداری و حسابداری در خصوص پوشش حرفه‌ای خود اغلب از دستورالعمل‌های سختگیرانه‌تری نسبت به رشته‌های دیگر همچون تبلیغات تجاری، خرده‌فروشی و حراج برخوردارند. از سوی دیگر ممکن است این دستورالعمل‌ها، بسیار رسمی تر از تصورات شما باشد.

در اینجا شماری از توصیه‌های ارائه شده از سوی مشاوران شغلی ذکر شده است:
ـ افراد جویای کار باید در سطحی بالاتر از شغل یا منصبی که برای آن به مصاحبه دعوت شده‌اند لباس رسمی‌ بر تن کنند؛ این به آن معنی است که برای مصاحبه باید بسیار رسمی‌تر از مواقع تصدی کار لباس بپوشید.
ـ میزان رسمیتی که در پوشش خود به نمایش می‌گذارید، نمایانگر آن است که شما اهمیت موقعیت را درک کرده و برای فردی که با او ملاقات می‌کنید، احترام قائلید. در مواردی که شک و شبهه‌ای برایتان مطرح است یک پوشش محافظه‌کارانه و محتاطانه برای جلسه مصاحبه، بهترین شیوه است.
ـ زمانی که به استخدام درآمدید؛ بهتر است از رئیس خود یا اداره منابع انسانی، یک نسخه از خط مشی و مقررات پوششی سازمان را در خواست نمایید. مقررات از سازمانی به سازمان دیگر فرق می‌کنند، لذا گمان نکنید که در شغل جدید هم می‌توانید، همان لباس‌های شغلی قبلی خود را بر تن کنید. در برخی شرکت‌ها پوشیدن لباس‌های لی (جین آبی) تاپ‌های بدون آستین و صندل‌های جلوباز، مجاز تلقی می‌شود؛ در حالی که در برخی دیگر چنین نیست. با تبعیت از مقررات سازمان احتیاط را رعایت فرمایید.
ـ لباس، عطر، زیورآلات، شیوه آرایش مو و موارد مشابه، نباید خدشه‌ای در تصویر تخصصی و کارشناسی شما وارد سازد. توجه مصاحبه‌گران باید منحصرا به اظهارات، لیاقت و توانمندی‌های شما مبذول شود.
ـ از تمیز بودن موها و آراستگی حرفه‌ای آنها اطمینان حاصل کنید. از مدل موهایی که بخش اعظم پیشانی را بپوشاند یا مدل‌هایی که مجبور شوید موها را رو به عقب شانه کنید، اجتناب نمایید.
ـ هر گونه زینت آلات آویخته به اعضای صورت و بدن (به جز یک جفت گوشواره در گوش)‌برای انجام مصاحبه باید برداشته شود.
ـ خالکوبی‌های قابل رویت به منظور جلوگیری از حواس‌پرتی مصاحبه‌گر باید پوشانده شوند.
ـ لباس‌ها باید تمیز و کاملا اتو کشیده باشند.
ـ لباس‌ها باید کاملا قالب تن فرد بوده و در هنگام نشستن یا قدم زدن کاملا بر بدن منطبق باشد و جابجا نشود.
ـ لباسی را برگزینید که با واکنش مثبت افراد مطلع در زمینه استانداردها، معیارها و سیاستگذاری خاص شرکت روبرو شود.

بنابر این ظاهر خود را تا حد امکان ساده و موفق حفظ کنید تا زمانی که کاملا به محیط جیدی و مقررات پوشش شرکت آشنایی پیدا کنید.
دانشگاه هاردین سیمونز آمریکا: لباس "لی " برای دختران و شلوارهای تنگ ممنوع است

دانشگاه هاردین سیمونز آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه هاردین سیمونز آمریکا (Hardin simmons University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* مقررات پوشش غیر رسمی
یکی از مزایای کار کردن برای دانشگاه هاردین سیمونز، مقررات راحت پوشش برای ماه‌های تابستان است. به این منظور در عین حال که آرایش و آراستگی در حد متعارف مجاز شمرده شده، رعایت نهایت خوش‌سلیقگی از سوی کارکنان ضروری است. از آنجا که مفاهیم و برداشت‌های متنوع و بسیار متفاوتی از لباس کار غیر رسمی وجود دارد، برخی از مبانی این امر در زیر شرح داده می‌شود:

- تناسب پوشش، آرایش مناسب موها و بهداشت فردی شایسته محیط کار، بخشی از سیاست دانشگاه هاردین سیمونز است. تصویری که از نحوه پوشش افراد ایجاد می‌شود باید تصویر یک فرد دانشگاهی باشد. این بدان معناست که آراستگی و اعمال سلیقه مناسب در شکل ظاهری افراد، صرف‌نظر از محل خدمتشان در دانشگاه، امری ضروری است.
از تاریخ 12 می 2003 (22 اردیبهشت) تا 15 اوت (24 مرداد) 2003 مقررات عمومی پوشش مناسب در محیط اداری شامل موارد ذیل است:

- برای زنان پوشیدن لباس‌های لی مجاز نیست. ولی شلوار، دامن و لباس‌های کتانی، قابل قبول هستند.

- پوشیدن هرگونه تی‌شرت (اعم از تی‌شرت‌های دارای آرم دانشگاه HSU و غیر آن) زیر پیراهن، لباس‌های ورزشی، شلوارک، دامن شلواری، دامن‌های خیلی کوتاه، جوراب شلواری، شلوارهای تنگ و یا شلوار زیر مجاز نمی‌باشد. همچنین استفاده از کفش‌های ورزشی، تنیس و صندل‌های راحتی ممنوع است.

- لباس رسمی برای مردان عبارت است از: پیراهن یقه‌دار و آستین‌دار (بدون کراوات). علاوه بر این بلوزها، تاپ‌ها و پیراهن‌هایی که پوشیده می‌شوند باید به حد کافی بلند باشند که تا خط کمر را بپوشانند. استفاده از جوراب نیز الزامی است.

- لباس غیر رسمی در برگیرنده لباس‌های زیر، بادگیر، شلوارهای کشی و کاپری می‌شود.

- همچنین به خاطر داشته باشید که رئیس دانشگاه، معاونین وی و مسئولان ذی‌ربط ممکن است مقررات پوشش تابستانه را برای برخی رویدادهای خاص نظیر مواقع ثبت نام تغییر دهند.
دانشگاه کنت انگلستان:از پوشیدن لباس مذهبی مانند روسری استقبال می‌شود

 دانشگاه کنت انگلستان ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه کنت انگلستان (Kent Univesity) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:
پوشیدن لباس مذهبی و فرهنگی (برای مثال یقه‌های مذهبی، حجاب، روسری) توسط دانشگاه استقبال می‌شود و نباید با آن برخورد شود. البته استثناهایی وجود دارد مانند زمانی که سلامت، ایمنی و آسایش آن پوشش مناسب نباشد، برای مثال،پوشیدن لباسی که دیگران را در معرض خطر قرار دهد مجاز نیست.
در چنین وضعیتی یک ارزیابی باید انجام شود و کارمندان،‌دانشجویان، مدیر مربوطه، استاد یا دیگر اعضا مسئول باید تعهدی قابل قبول بدهند. اگر چنین راهی ممکن نیست، مدیر بهداشت و ایمنی باید هر دو طرف را راهنمایی نماید.
تمام افراد دانشگاه باید از پوشیدن تی شرت یا دیگر لباس‌هایی که موضوعی را به هر زبانی نمایش می‌دهد جلوگیری کنند چرا که ممکن است قانون ملی را نقض کند.

شعارهای قومی و نژادی، موجب نقض قانون برابری و ایجاد سیاست تنوع‌گرایی می شود. اگر این موضوع وجود داشته باشد دانشگاه اقدام انضباطی انجام خواهد داد.
دانشگاه مجامع الهی جنوب غربی آمریکا: لباس‌های لی سنگ‌شور مجاز نیست

دانشگاه مجامع الهی جنوب غربی آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، دانشگاه مجامع الهی جنوب غربی آمریکا (Southwestern Assemblies God Niversity) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* مقررات پوشش در کلاس و کلیسا
مردان
لباس لی، شلوار، پیراهن یقه‌دار مردانه و تی‌شرت‌های دارای طرح‌های مناسب قابل قبول هستند، لباس‌های لی نباید وصله‌دار، رنگ و رو رفته یا سنگ‌شور باشند.

* زنان
بلورزهای زنانه باید کاملا بلند باشند. بلوزهای یقه‌باز و پیراهن‌های فاقد آستین مجاز شمرده نمی‌شوند. لباس‌های لی نباید وصله‌دار، رنگ و رو رفته یا سنگ شور باشند. استفاده از هر گونه شلوارک برای حضور در کلاس یا کلیسا ممنوع است.

* پوشش تفریحی
مقرارت پوشش در زمان‌های زیر لغو است:
ـ دوشنبه تا جمعه از ساعت 1:30 بعدازظهر (یا پس از کلاس) تا زمانی خاموشی.
ـ تمام مدت روز شنبه
ـ روز یکشنبه قبل از ساعت 9 صبح و بعد از ناهار تا ساعت 6 بعدازظهر و پس از بازگشت از مراسم عصر گاهی کلیسا.

* مردان
هرگونه پوشش مناسب کلاس یا کلیسا قابل قبول است. علاوه بر آن شلوارک‌های تا زیر زانو و پیراهن‌های فاقد آستینی که شانه را بپوشاند قابل قبول هستند. روبنده اسپاندکس قابل قبول نیست.

* زنان
هرگونه پوشش مناسب کلیسا و کلاس قابل قبول است. علاوه بر آن شلوارک‌های تا زیر زانو و پیراهن‌های فاقد آستینی که شانه را بپوشاند مجاز است. روبنده اسپاندکس قابل قبول نیست.

* پوشش ورزشی
این پوشش فقط برای شرکت‌کنندگان در مسابقات قهرمانی موضوعیت دارد. لباس ورزشی نباید در سراسر خوابگاه یا ورودی آن، در مرکز دانشجویی، کافه‌‌تریا یا سایر اماکن و مراکز غیرورزشی موجود در محوطه دانشگاه و یا در طول مراسم غیرورزشی پوشیده شوند.

* مردان
تی‌شرت بلند، زیر پیراهن، زیر شلوار و پیراهن رکابی با شلوارک‌های هم شکل یا پوشش‌هایی که برای انجام یک فعالیت ورزشی مجاز شمرده شده‌اند؛ مجاز هستند. لباس ورزشی، هم باید از نظر اندازه متناسب و متعادل باشد.

* زنان
تی‌شرت بلند،‌ زیر پیراهن و زیر شلوار، عرق‌گیر و شلوارک های یک شکل یا لباس‌هایی که برای انجام یک فعالیت ورزشی مجاز شمرده شده‌اند. لباس ورزشی باید از نظر اندازه، لباسی متناسب و متعادل باشد.

** وضعیت پوشش در محوطه‌ دانشگاه

* پوشش مناسب
ـ پیراهن، دامن، بلوز و پلوور
ـ شلوار کار یا شلوار لی که طول آنها تا قوزک پا برسد.
ـ پیراهن ورزشی مناسب

* پوشش نامناسب
ـ بالاپوش‌های BIB ( از هر مدل)
ـ استفاده از کلاه در کلاس
ـ اندازه لباس تا بالای زانو باشد.
ـ چاک لباس تا زانو باشد.
ـ لباس، خیلی کوتاه و برش داده شده باشد.
ـ لباس پشت بازی باشد.
ـ لباس بدون آستین باشد.

افراط در سوراخ کردن گوش (بیش از یک سوراخ در هر گوش) و سوارخ کردن سایر قسمت‌های بدن ممنوع است. همچنین استفاده از کلاه در کلاس ممنوع است.
دانشگاه سنت لوئیس آمریکا: پوشیدن "تی‌شرت " و لباس‌های "لی " مجاز نیست

دانشگاه سنت لوئیس آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه سنت لوئیس آمریکا (Saint Louis University) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* مقررات پوشش
این نکته حائز اهمیت است که تمامی کارکنان دانشگاه "سنت لوئیس " تصویری حرفه‌ای و تخصصی در مقابل دانشجویان، اولیاء آنان، بیماران و مراجعانی که با آنها سروکار دارند عرضه کنند. پایان نیمسال تحصیلی و فرا رسیدن هوای گرم تابستانی فرصتی را برای بازنگری مقررات پوششی دانشگاه ایجاد خواهد کرد.
رعایت مصالح در نوع پوشش و رفتار از ضروریات ایجاد تصویری مناسب از دانشگاه و عملکرد قابل قبول و موثر آن است.
از کارکنان انتظار می‌رود به شیوه‌ای لباس بپوشند که مناسب محیط و نوع کار آنان باشد. نوع فعالیت‌های شما تعیین‌کننده نوع پوشش شما خواهد بود.
دستورالعمل زیر در مورد لباس کار غیررسمی کاربرد دارد:
ـ پوشیدن شلوار، دامن و پیراهن یقه‌دار مجاز است.
ـ استفاده از لباس‌های لی، لباس‌های ورزشی، عرق‌گیر و کفش‌های ورزشی، تی‌شرت، تاپ‌های دوبنده کشی، صندل‌های راحتی، پیراهن‌ها کوتاه و شلوارک‌ مجاز نیست.
ـ از کارکنانی که لازم است لباس یک شکل (یونیفرم) به تن کنند، انتظار می‌رود در همه مواقع این لباس‌ها رابر تن داشته باشند.

 دانشگاه آتلانتیک فلوریدا آمریکا: رنگ کردن مو مجاز نیست

دانشگاه آتلانتیک فلوریدا آمریکا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.


دانشگاه آتلانتیک فلوریدا آمریکا دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

** ضوابط پوشش
*ظاهر و ملزومات شخصی
* کمربند
کمربند باید در تمام مدت همراه با شلوار، شوارک و پیراهن‌هایی که پایه کمربند دارند استفاده شوند. رنگ‌های مجاز عبارت است از سرمه‌ای، مشکی،‌قهوه‌ای و خاکی.

* زیورآلات
- اینگونه وسایل نباید منافاتی با سلامتی و ایمنی داشته باشند.
- گوشواره‌ها: گوشواره‌ها و حلقه‌های گوش باید فقط جهت گوش‌ها استفاده شوند، اندازه آنها باید مناسب بوده و جلب توجه نکنند.

* موی سر
- رنگ کردن مو به صورت غیر طبیعی مجاز نیست.

* خالکوبی
- دانشجویان مجاز به نشان دادن خالکوبی‌های خود مادامی که در پوشش دانشگاه هستند، نمی‌باشند.

* پیراهن
- نوع پیراهن‌های بافت پولو که از سوی محل‌های خرید ویژه پیشنهاد شده است. پیراهن‌های پشت باز، بند دار یا نازک مجاز نمی‌باشد. دکمه روپوش ها باید به شکل منظم بسته شده باشند.
- استفاده از لباس‌های مندرس و پاره و اقلام مشابه مجاز نیست.
- رنگ آبی،‌ سفید یکدست یا آبی سفی راه راه.
- وضعیت ظاهری: لباس باید در تمام مدت اتو زده باشد، نباید تا بخورد، سائید شده یا سوراخ داشته باشد.

* شلوار، شوارک، دامن
- نوع شلوار و شلوارک‌های متحد الشکل، و دامن‌هایی که توسط محل‌های خرید ویژه پیشنهاد و عرضه شده است.
- رنگ خاکستری یا سرمه‌ای
- وضعیت ظاهری: شلوار نباید بالاتر از مچ پا (کوتاه)، تا خورده، سائیده شده، یا سوراخ دار باشد. باید به صورت مناسب،‌اندازه، مطمئن و محکم با کمر بسته شده باشد.
- شلوار با جیب‌های اضافی مجاز نیست.

* نیم تنه
- نوع: نیم‌تنه به سبکی که در محل‌های ویژه خرید عرضه می‌گردد، مجاز است.
- رنگ: سرمه‌ای یکدست
- وضعیت ظاهر: نباید تا بخورد، سائیده یا سوراخ دار باشد.

* کفش
- نوع: کفش جلو و پشت بسته (کفش چرخ دار، پایبندها یا صندل‌ها مجاز نیست).
- وضعیت ظاهر: بند کفش‌ها باید گره زده شود. هر دو لنگه کفش باید با هم همخوانی داشته و همرنگ باشد.

- رنگ آبی یا سفید 
منبع خبرگزاری فارس
*****************************************************************************************************
[ ۱۳٩٠/٢/۱۸ ] [ ٢:٤٦ ‎ب.ظ ] [ Z.M ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب
RSS Feed